Arabia Saudyjska broni swojej pozycji na rynku ropy

19 sierpnia 2016, 12:45 Alert
ropa

Eksport saudyjskiej ropy naftowej w czerwcu wzrósł do 7,5 mln baryłek dziennie. Jest to najwyższy eksport od marca br. Wzrosło również wydobycie „czarnego złota” do 10,67 mln baryłek dziennie. Dane opublikował statystyczny urząd w Rijadzie, Joint Organisations Data Initiative (JODI), a potwierdziła je w ub. tygodniu grupa OPEC.

Arabia Saudyjska walczy o utrzymanie pozycji na światowym rynku ropy wraz z Iranem i Rosją, obniżając ceny dla swoich klientów w Azji. Anas Alhajji, niezależny analityk rynku ropy w Houston potwierdza, że bez rekordowo wysokiego wydobycia, Saudyjczycy stracą udziały w rynku. Jednocześnie w Arabii Saudyjskiej wzrósł popyt na ropę naftową w wyniku rosnącego zapotrzebowania na energię w okresie letnim. W pierwszym półroczu 2016 roku, Arabia Saudyjska eksportowała średnio 7,52 mln baryłek dziennie, w porównaniu do 7,46 mln baryłek w tym samym okresie w ub. roku. Wydobycie ropy w ciągu pierwszych 6 miesięcy br. wzrosło średnio do 10,29 mln baryłek dziennie z 10,14 mln baryłek.

Krajowe wykorzystanie ropy do produkcji energii nieznacznie spadło w br. pomimo wzrostu populacji. Elektrownie od stycznia do czerwca br. zużywały średnio 474 tys. baryłek dziennie, w porównaniu do 478 tys.  baryłek dziennie w ub. roku. Wzrosło  z kolei zapotrzebowanie saudyjskich rafinerii o 17 proc. rok do roku. Rafinerie przetwarzały 2,49 mln baryłek dziennie, zaś w zeszłym roku było to mniej, bo 2,14 mln baryłek dziennie.

Konkurencja Iranu na razie nie jest zagrożeniem, pomimo zniesienia większości sankcji międzynarodowych w styczniu br. Od początku roku eksport irańskiej ropy wzrósł nieznacznie – wskazują dane JODI – tylko do 2 mln. baryłek dziennie. Tymczasem Teheran liczył na wzrost powyżej 3,6 mln baryłek dziennie.

Bloomberg/Teresa Wójcik