font_preload
PL / EN
Alert 14 czerwca, 2018 godz. 10:00   

Mecz Arabia Saudyjska-Rosja bez rozmów o ropie?

łużniki Stadion Łużniki w Moskwie / fot. Wikimedia Commons

W dzisiejszym meczu otwarcia mistrzostw świata w piłce nożnej reprezentacja Rosji zmierzy się z Arabią Saudyjską. Mimo, że na trybunach zasiądą Władimir Putin i saudyjski następca tronu Mohammed bin Salman, Kreml przekonuje, że w rozmowach nie padnie temat porozumienia naftowego.

W rozmowie z dziennikarzami rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow poinformował, że podczas meczu Władimir Putin nie zamierza rozmawiać z księciem Mohammedem bin Salmanem Al Saudem na temat ewentualnego wyjścia Rosji z porozumienia naftowego. Odnosząc się do rozmów na temat sytuacji na rynku naftowym, zaproponował aby poczekać do osobnego spotkania na ten temat, które ma odbyć się w przyszłości.

Porozumienie naftowe

Pod koniec 2016 roku OPEC oraz pozostałe państwa zajmujące się wydobyciem ropy postanowiły obniżyć wydobycie ropy łącznie o 1,8 mln baryłek względem poziomu z października 2016 roku. Rosja zobowiązała się do redukcji wydobycia o 300 tys. baryłek. Porozumienie obowiązuje od początku 2017 roku i było już dwukrotnie przedłużane.

Jednak dzięki istotnemu obniżeniu wydobycia w Wenezueli a także w innych państwach poziom realizacji zobowiązań przekroczył już 100 procent. W kwietniu wynosił już 152 procent. Wobec zaistniałej sytuacji ministrowie ropy państw członkowskich OPEC wzięli pod uwagę możliwość poluzowania porozumienia naftowego. Temat ten ma być przedmiotem rozmów na szczycie OPEC w Wiedniu zaplanowanym na 22-23 czerwca.

TASS/Piotr Stępiński