Polskie kopalnie wydobyły w lipcu pięć milionów ton węgla

1 września 2020, 10:00 Alert
Węgiel

Polskie kopalnie zwiększyły w lipcu miesięczne wydobycie i sprzedaż węgla. Pozyskały one pięć milionów ton, a sprzedały 4,3 mln ton surowca – czytamy w raporcie Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Wydobycie i sprzedaż

We wtorek katowicki oddział Agencji, monitorujący rynek węgla i sytuację w górnictwie, opublikował dane o produkcji i sprzedaży węgla w siódmym miesiącu tego roku, kiedy górnictwo wznowiło wydobycie po czerwcowym przestoju części kopalń z powodu pandemii.

Z danych ARP wynika, że w maju 2020 roku polskie kopalnie wydobyły blisko 3,2 mln ton węgla kamiennego, a sprzedały niespełna 3,5 mln ton, w czerwcu zaś wydobycie wzrosło do 3,8 mln ton, a sprzedaż do 4 mln ton. W lipcu miesięczna wielkość wydobycia osiągnęła pięć milionów ton, a sprzedaż 4,3 mln ton.

Najwyższa ilość węgla na zwałach przypada na największego krajowego producenta tego surowca – Polską Grupę Górniczą. Już w poprzednich miesiącach przedstawiciele tej spółki sygnalizowali, że spowodowany pandemią spadek zużycia energii spowodował, że elektrownie znacząco zmniejszyły zapotrzebowanie na węgiel.

W całym ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego – ok. 1,8 mln ton mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż węgla spadła rok do roku o 4,1 mln ton, do ponad 58,4 mln ton.

Polska Agencja Prasowa

Perzyński: Dobrze szanować kompromis wokół odejścia od węgla. Aktywiści się radykalizują