Associated Press: Hakerzy szpiegowali Romana Giertycha przed wyborami w 2019 roku

21 grudnia 2021, 09:00 Alert

Associated Press podała, że telefon Romana Giertycha był wielokrotnie hakowany przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Grupa hakerów NSO, która w 2021 roku zaatakowała również prokurator Ewę Wrzosek, wywodzi się z Izraela, ale tamtejsze władze utrzymują, że nie mają nic wspólnego z atakiem.

W obu przypadkach hakerzy zaatakowali telefony komórkowe za pomocą oprogramowania Pegasus na licencji izraelskiej NSO Group, które umożliwia przechwytywanie wiadomości, zdjęć i e-maili, nagrywanie rozmów i aktywację mikrofonu. – Powodem zamieszania był Pegasus od NSO Group, którą rząd USA niedawno umieścił na czarnej liście – informują badacze z Citizen Lab, organizacji Uniwersytetu w Toronto.

Citizen Lab nie podał kto zlecił ataki, a NSO nie prowadzi ewidencji klientów. Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek uważają, że hakerzy mogli działać na zlecenie polskiego rządu.

– Podsłuchiwano (lub próbowano) moje rozmowy m.in. z Donaldem Tuskiem, Radosławem Sikorskim, Grzegorzem Schetyną, Borysem Budką, Anne Applebaum, Leszkiem Czarneckim, Stanisławem Gawłowskim, Władysławem Kosiniak-Kamyszem i Piotrem Zgorzelskim. Oni mogą być też ofiarami – napisał Roman Giertych na Twitterze.

– Z telefonu, który został zhakowany skontaktowałem z ekspertami z Uniwersytetu Toronto 9.12.2021. 10 grudnia 2021 roku o godz.13.00 prokuratura ogłosiła niespodziewanie, że chce mnie aresztować. Telefon poszedł do szafy – podkreśla Giertych.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn nie potwierdził tych spekulacji. – Stwierdzenia, że polskie służby wykorzystywały takie metody operacyjne do walki politycznej są nieuzasadnione – powiedział Zaryn.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy 2019 roku Roman Giertych został zaatakowany co najmniej 18 razy – informuje Citizen Lab. – Zaobserwowaliśmy wyjątkową intensywność namierzania. Był obserwowany dzień po dniu, a nawet godzina po godzinie. To sugeruje, że ktoś chciał dokładnie monitorować jego komunikację – powiedział Scott-Railton z Citizen Lab.

Associated Press/Twitter/Jędrzej Stachura

Czy Pegasus atakuje dziennikarzy na całym świecie? Izrael zaprzecza