Centrum szkolenia w Bełchatowie da miejsca pracy po odejściu od węgla. Macierewicz: Chodzi też o atom

18 marca 2021, 13:00 Alert

W Bełchatowie został podpisany list intencyjny pomiędzy Województwem Łódzkim a Polską Grupą Energetyczną (PGE) w sprawie utworzenia Centrum Rozwoju Kompetencji. Poseł PiS Antoni Macierewicz zapowiada, że placówka będzie także kształcić kadrę na potrzeby atomu, a w miejsce elektrowni węglowej powstanie elektrownia jądrowa. Polska Grupa Energetyczna zaś zapowiada, że będzie to centrum rozwoju kompetencji i kwalifikacji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Centrum Rozwoju Kompetencji

PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podpisały list intencyjny, dotyczący powołania Centrum Rozwoju Kompetencji (CRK) w Bełchatowie. Głównym zadaniem Centrum będzie zapewnienie atrakcyjnych szkoleń osobom kończącym pracę w sektorze energetyki konwencjonalnej. Kształcenie w CRK będzie skoncentrowane przede wszystkim na rozwoju kompetencji i kwalifikacji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Centrum Rozwoju Kompetencji w Bełchatowie zostanie uruchomione we wrześniu 2021 roku. Pozwoli pracownikom kompleksu energetycznego w Bełchatowie na zdobycie nowych kompetencji niezbędnych do przeprowadzenia skutecznej transformacji energetycznej w regionie. Udział w szkoleniach dla Pracowników Grupy PGE będzie bezpłatny.

– Wyniki badania dot. transformacji energetycznej Bełchatowa przeprowadzonego przez PGE w listopadzie i grudniu 2020 roku jednoznacznie wskazują, że mieszkańcy regionu widzą potrzebę zmian. Miasto i gmina mają duży potencjał i oczekiwania jeśli chodzi o rozwój inwestycji i miejsc pracy w innych branżach niż te bezpośrednio związane z kopalnią i elektrownią. Mieszkańcy wskazali, że chętnie skorzystają ze wsparcia przy przebranżowieniu czy podjęciu nowego zawodu w regionie. Ponad 70 proc. badanych widzi ogromne szanse w przyciągnięciu nowych inwestycji i przedsiębiorców – to ważne aspekty szczególnie dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają karierę zawodową. Oczekiwania te wiążą się również z pomocą ze strony PGE w zakresie wspierania rozwoju nowych miejsc zatrudnienia, możliwości dofinansowania szkoleń czy wręcz inwestycji w miejsca pracy związane z odnawialnymi źródłami energii, aby mogli wykorzystać swoje doświadczenie z sektora energetycznego – czytamy w komunikacie PGE.

Rodzaje kursów

Centrum Rozwoju Kompetencji ma oferować  kursy i szkolenia m.in. z zakresu energetyki odnawialnej, morskich farm wiatrowych, sektora gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ), obsługi gazowych bloków energetycznych, uczenia maszynowego, jak również w zawodach przyszłości, jak analityk big data, biotechnolog czy inżynier elektrotechnologii. Prowadzone mają być także zajęcia z technicznego języka angielskiego, jak również z budowy tzw. miękkich kompetencji społecznych i menedżerskich, w tym z budowania zaangażowania i motywacji zespołu. Katalog dostępnych kursów i szkoleń będzie uwzględniał indywidualne potrzeby obecnych pracowników Grupy PGE oraz potrzeby lokalnego rynku pracy.

Dolina krzemowa w Bełchatowie?

– Powstanie centrum to początek naszych planów na przyszłość regionu Bełchatowa. Pracownicy, którzy są zaangażowani w prace kopalni i elektrowni nie chcą stracić na transformacji energetycznej. To naturalne lęki. Takie inicjatywa jak ta, ma dać im szansę, na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Chciałbym, aby Kotlina Bełchatowska była początkiem naszej doliny krzemowej, dzięki temu centrum – Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski powiedział, że to centrum początek. – Chcemy kształcić programistów, automatyków, będziemy odpowiadać na państwa potrzeby, potrzeby przedsiębiorców, wykładowcami będą nasi pracownicy którzy mają kompetencje w zakresie energetyki. Mamy przemyślany plan zmiany, także dla tego regionu, aby stał się on wzorem tak jak w latach 80. przykładem zmiany i transformacji. W kolejności dalszej są także inne regiony jak region turoszowski – stwierdził.

Zamiast węgla OZE?

Powołanie CRK ma być jednym z elementów „Koncepcji transformacji regionu Bełchatów” wypracowanym w ramach prac zespołu ds. sprawiedliwej transformacji w Grupie PGE. Koncepcja zawiera listę projektów inwestycyjnych, które mają powstać w regionie do 2030 roku podczas stopniowego wygaszania eksploatacji Kompleksu Bełchatów. W pierwszym etapie transformacji planowana jest realizacja 3 projektów farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farm fotowoltaicznych o mocy około 600 MW, magazynów energii o mocy do 300 MW, instalacji termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii o wydajności 180 tys. ton odpadów rocznie. Nakłady inwestycyjne Grupy PGE w pierwszym etapie transformacji regionu wyniosą ok. 4,7 mld zł. Wśród projektów Grupy uzupełniających sprawiedliwą transformację regionu jak utworzenie centrum technologicznego OZE na bazie dzisiejszych spółek wsparcia, czy też rozbudowę linię kruszyw i kamienia wapiennego. W regionie rozważana jest także lokalizacja elektrowni jądrowej o mocy do 3 GW.

Głównym zadaniem planowanego Centrum będzie podnoszenie jakości kształcenia zawodowego, odpowiadającego zapotrzebowaniu przedsiębiorców i zmieniającego się rynku pracy w województwie łódzkim, w tym przede wszystkim w sektorze energetyki odnawialnej. W Centrum, które jak planujemy, zacznie działać już we wrześniu tego roku stworzymy możliwość rozwoju tzw. zawodów przyszłości, ze szczególnym naciskiem na zawody kształcące specjalistów od odnawialnych źródeł energii – bo to już wiemy, że jest nasza przyszłość. Ale tutaj wykształcą – wyspecjalizują się także specjaliści w zakresie automatyki, analityki, informatyki, elektrotechnologii, biotechnologii. To tylko niektóre specjalizacje i na pewno nie wszystkie, bo co jest bardzo ważne, od początku zakładamy ścisłą współpracę ze specjalistami badającymi rynek pracy. Będziemy reagowali na bieżąco na potrzeby i tę ofertę uzupełniali – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Jako Grupa PGE będziemy cały czas aktywni biznesowo w regionie Bełchatowa. Nie tylko będziemy inwestować w budowę odnawialnych źródeł energii, ale także będziemy dążyć do zwiększenia atrakcyjności regionu, aby przyciągnąć tu jak największą liczbę inwestorów. Bełchatów to także plany dotyczące elektrowni jądrowej – będziemy tę inicjatywę bardzo mocno popierać. Rozbudowana infrastruktura dystrybucyjna oraz doświadczona kadra energetyczna, wspierana przez Centrum Rozwoju Kompetencji, plasuje Bełchatów wśród najlepszych lokalizacji dla tej inwestycji – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Centrum na rzecz atomu?

– Transformacja energetyczna to największe wyzwanie, przed którym stoi nasz kraj. Przez ostatnie 30 lat walczyliśmy o suwerenność energetyczną, aby uniezależnić się od Rosji. Dzisiaj uzyskaliśmy gwarancję niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. To zasługa Piotra Naimskiego, od początku tego okresu, jeszcze za czasów UOP. To on doprowadził do przyjęcia uchwały i wizji, że perspektywa transformacji energetyczna będzie związana z energetyką jądrową. Wymieniona uchwała stawia Bełchatów jako drugą lokalizację elektrowni jądrowej. To centrum pozwoli zrealizować także i te plany. Bełchatów może wejść do wąskiego grona regionu rozwoju wiedzy i technologii energetycznej na rzecz całej Polski. Tu powstanie kadra, która będzie rozpowszechniała technologie energetyczne, atomowe. To centrum to historyczna decyzja – powiedział z kolei poseł PiS Antoni Macierewicz.

AKTUALIZACJA: 18.03.2021 godz. 13:50. Dodano komunikat PGE.

Polska Grupa Energetyczna/Bartłomiej Sawicki

 

Konin upomina się o atom