Atom może być najtańszy jeszcze przed budową w Polsce. Można policzyć samodzielnie

10 grudnia 2020, 06:30 Alert

Raport uznanych instytucji sugeruje, że Polacy słusznie chcą budować atom, bo w następnej dekadzie będzie najtańszym źródłem energii niskoemisyjnej.

fot. Pixabay

Raport Agencji Energii Jądrowej (NEA) oraz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) sugeruje, ze koszty energetyki jądrowej mają spadać podobnie jak jest w przypadku Odnawialnych Źródeł Energii i mogą być nawet najbardziej konkurencyjne w 2025 roku. Kalkulator opublikowany z raportem pozwala policzyć to samodzielnie.

– Koszty energetyki odnawialnej nadal spadają i w przypadku wiatrowej oraz słonecznej są konkurencyjne względem energetyki opartej o paliwa kopalne w wielu krajach – czytamy w podsumowaniu raportu. – Energia z elektrowni jądrowych także ma obniżyć koszty w bliskiej przyszłości. Ich redukcja wynika z doświadczenia nabytego przy realizacji pierwszych w swym rodzaju projektów jądrowych w krajach OECD. Nowe elektrownie jądrowe pozostaną dyspozycyjną technologią niskoemisyjną z najniższymi kosztami w 2025 roku – czytamy.

Ta data jest istotna z punktu widzenia projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz zatwierdzonego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, które stanowią, że pierwszy reaktor jądrowy w Polsce powstanie w 2033 roku. Jeżeli szacunki NEA i IEA się potwierdzą, Polacy będą budować najtańsze źródło energii.

NEA i IEA stwierdzają także, że przedłużanie cyklu życia istniejących elektrowni jądrowych to najbardziej efektywny pod względem kosztów sposób na pozyskiwanie energii ze źródeł niskoemisyjnych. Podobny efekt może dać energetyka wodna, ale jest zależna od warunków geograficznych w poszczególnych krajach.

Raport uwzględnia kalkulator kosztów energii LCOE dostępny online, który pozwala każdemu zainteresowanemu dokonać obliczeń samodzielnie. Jest dostępny na stronie NEA.

NEA/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Rosja już straszy atomem z USA w Polsce