Sasin: Polska stawia na OZE i atom w drodze ku transformacji energetycznej

22 lipca 2022, 10:30 Atom

– Do 2030 roku planujemy wydać 75 miliardów złotych, z czego połowa zostanie przeznaczona na energetykę odnawialną. Będzie to offshore na Bałtyku, które stanowi istotny element polskiego systemu energetycznego. Podobnie jest z energetyką jądrową – powiedział wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z TVP1.

Wicepremier Jacek Sasin w TVP1. Fot. BiznesAlert.pl
Wicepremier Jacek Sasin w TVP1. Fot. BiznesAlert.pl

– Inwestujemy mocno w odnawialne źródła energii. Przypomnę wszystkim tym, którzy atakują rząd za zbyt małe nakłady na tego typu projekty. Otóż przekroczyliśmy te progi unijne, które zostały nam wyznaczone. Mieliśmy osiągnąć 15 procent udziału OZE w miksie energetycznym a w tej chwili mamy 16 procent – powiedział Jacek Sasin na antenie TVP1.

– Do 2030 roku planujemy wydać 75 miliardów złotych, z czego połowa zostanie przeznaczona na energetykę odnawialną. Będzie to offshore na Bałtyku, które stanowi istotny element polskiego systemu energetycznego – dodał.

– Stawiamy również na energetykę jądrową, która będzie filarem przyszłości polskiego systemu. Jesteśmy na finiszu wyboru kontrahenta do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. PKN Orlen, Enea i KGHM podpisały umowy z firmami, które obecnie wprowadzają technologie małych reaktorów modułowych – podkreślił Sasin.

Opracował Jędrzej Stachura

Prezydent Andrzej Duda zaakceptował nowe przepisy o bezpieczeństwie polskiego offshore