Czy Koreańczycy powtórzą model z Barakah przy atomie w Polsce? Rusza transfer technologii do ZEA

23 marca 2021, 09:00 Alert

Koreańczycy planują przekazać Zjednoczonym Emiratom Arabskim technologię po tym, jak zbudują reaktory jądrowe w Elektrowni Barakah. Są zainteresowani budową atomu w Polsce.

Elektrownia jądrowa Barakah. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Barakah. Fot. Wikimedia Commons

Południowokoreańska firma KHNP oddała już do użytku w 2015 roku pierwszy reaktor APR1400. Buduje cztery kolejne, które mają rozpocząć pracę do 2023 roku. Na tym jednak nie skończy się jej współpraca z firmą ENEC z Emiratów. Podpisały one memorandum o współpracy na rzecz badań i rozwoju na trzy lata, w czasie których Koreańczycy mają przekazywać Arabom wiedzę na temat sektora jądrowego, w tym z dziedziny wyposażenia elektrowni jądrowych oraz radiochemii. Spółka-córka ENEC o nazwie Nawah Energy Company podpisała w 2017 roku umowę o wymianie doświadczeń z zakresu zarządzania elektrowniami jądrowymi z reaktorami APR1400.

Spółka Barakah One Company zarządzająca Elektrownią Barakah podpisała z kolei memorandum o współpracy z konsorcjum KEPCO, w którego skład wchodzi KHNP, w sprawie wspólnej realizacji projektów jądrowych w krajach trzecich w celu kopiowania „modelu z Barakah” za granicami ZEA. Projekt był dotąd realizowany na czas i w budżecie.

Polacy poszukują partnera technologicznego i finansowego do budowy 6-9 GW energetyki jądrowej z pierwszym reaktorem w 2033 roku. KHNP zgłosiła zainteresowanie udziałem w tym przedsięwzięciu, ale Warszawa rozważa jeszcze oferty z USA oraz Francji. Powtórzenie „model z Barakah” w Polsce mogłoby oznaczać budowę w terminie i zgodnie z pierwotnymi założeniami budżetowymi.

World Nuclear News/Wojciech Jakóbik

Sang Don Kim: Koreańska oferta jądrowa dla Polski ma przewagę konkurencyjną nad innymi (ROZMOWA)