Atom w Emiratach nabiera tempa

8 sierpnia 2018, 10:45 Alert

W drugim bloku elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zakończone zostały gorące testy funkcjonalne. W ich trakcie symulowano temperaturę i ciśnienie, którym poddawane będą systemy reaktora podczas normalnej pracy elektrowni.

fot. Pixabay

Podczas trwających od kilku tygodni gorących testów przeprowadzono prawie 200 indywidualnych i zintegrowanych testów głównych systemów reaktora, mających na celu sprawdzenie ich działania w normalnych warunkach operacyjnych. Odbywało się to bez obecności paliwa jądrowego w reaktorze. Po raz pierwszy większość systemów reaktora poddana została działaniu temperatury 300 stopni Celsjusza i ciśnieniu ponad 15 MPa. Również turbogenerator po raz pierwszy pracował z maksymalna prędkością 1500 obrotów na minutę, wykazując gotowość do normalnej pracy po uruchomieniu reaktora. W trakcie prowadzenia testów funkcjonalnych dokonano kontroli elementów pod względem rozszerzalności cieplnej i odporności na drgania oraz badania zmęczeniowe.

Podczas wykonywania testów krajowy koncern energetyczny Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) ściśle współpracował z Korea Electric Power Corporation (KEPCO) – głównym wykonawcą projektu Barakah, pod nadzorem regulatora jądrowego Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR). Kim Jong-Kap – Dyrektor KEPCO stwierdził, że ukończenie gorących testów funkcjonalnych drugiego bloku elektrowni zgodnie z założonym harmonogramem jest wynikiem doświadczenia zdobytego podczas budowy bloku nr 1, a także w trakcie uruchamiania podobnych reaktorów w elektrowniach Shin Kori 3 i 4 a także Shin Hanul 1 w Republice Korei. W EJ Barakah, w regionie Dhafrah emiratu Abu Dhabi budowane są cztery bloki jądrowe typu APR-1400. Są to reaktory wodne ciśnieniowy o mocy 1345 MWe dostarczone przez koreański koncern KEPCO. Pierwszy reaktor tego typu został uruchomiony w Korei Płd. w 2016 r. Jego projektowany okres eksploatacji wynosi 60 lat. Dla EJ Barakah zostały dostosowane do bardzo wysokich temperatur otoczenia panujących w ZEA.

Budowę pierwszego bloku elektrowni rozpoczęto w lipcu 2012 r., a kolejnych odpowiednio: w maju 2013 r., wrześniu 2013 r. i wrześniu 2014 r. Po uruchomieniu EJ Barakah będzie dysponować mocą 5,6 GWe. Budowa bloku Barakah-1 oficjalnie została zakończona w końcu marca br. W ceremonii przekazania go krajowemu operatorowi energetycznemu Nawah wzięli udział prezydent Republiki Korei Moon Jae-in oraz przedstawiciel rodziny królewskiej ZEA książę Mohamed bin Zayed Al Nahyan. Obecnie blok przechodzi ostatnie testy techniczne i oczekuje na zgodę regulatora jądrowego FANR na załadunek paliwa i uruchomienie, które przewidywane jest na koniec 2019 r. lub początek 2020 r. W ubiegłym miesiącu, Departament Energii ZEA wydał pozwolenie na produkcję energii elektrycznej w EJ Barakah. Pod koniec czerwca blok nr 2 był ukończony w 93%, natomiast postęp prac dla całej elektrowni przekracza 89%.

World Nuclear News/CIRE.pl