Minister Moskwa rozmawiała ze swoją niemiecką odpowiedniczką o atomie i Odrze

29 sierpnia 2022, 13:45 Alert

Przedstawicielki ministerstw środowiska Polski i Niemiec będą dzisiaj rozmawiać o sytuacji ekologicznej na Odrze i budowie polskiej elektrowni jądrowej. Szefowe resortów spotkają się w niemieckim mieście Bad Saarow na 20. spotkaniu Polsko-Niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska.

Anna Moskwa w Brukseli. Fot. Wojciech Jakóbik
Anna Moskwa w Brukseli. Fot. Wojciech Jakóbik

Spotkanie dla środowiska w niemieckim mieście Bad Saarow

Minister klimatu i środowiska odbędzie dziś 29 sierpnia spotkanie z przedstawicielką niemieckiego ministerstwa środowiska w niemieckim mieście Bad Saarow. Razem ze Steffie Lemke, szefowe resortów będą rozmawiać o sytuacji na Odrze. Omówiony zostanie również polski program jądrowy pod kątem środowiskowym. Spotkanie odbędzie się w ramach 20. spotkania Polsko-Niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska.

– Chcemy, by dzisiejsze spotkanie z minister Steffi Lemke przebiegło w atmosferze dialogu, z intencją wzajemnego zrozumienia. Będziemy rozmawiać o umowie przeciwpowodziowej. Przedstawimy też aspekty środowiskowe dot. polskiego programu jądrowego – powiedziała minister Anna Moskwa, zapowiadając spotkanie. Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke, wywodząca się z antyatomowej partii Zieloni, wyrażała wcześniej sprzeciw wobec budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

W ostatnich wypowiedziach minister Steffie Lemke skomentowała plany rozbudowy Odry i jej pogłębiania, tak aby mogła stać się rzeką żeglugową. – Rozbudowa Odry musi zostać zatrzymana. Niszczy ona tylko dodatkowo ten cenny ekosystem – powiedziała niemiecka minister.

Szefowa resortu zaznaczyła w ostatnich wypowiedziach, że kontakty Polsko-Niemieckie zostały „zdominowane” tematem katastrofy ekologicznej na Odrze. Tym samym Anna Moskwa dodała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego pobrał i odpowiednio zabezpieczył materiał genetyczny ryb z rzeki, co pozwoli na przyszłą odbudowę życia w Odrze w takim samym kształcie.

Polsko-niemiecka sytuacja na Odrze

W zeszłym tygodniu minister Anna Moskwa poinformowała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry mikroorganizmy, którymi są złote algi. Ich zakwit mógł spowodować powstanie toksyn, które były zabójcze dla środowiska wodnego Odry.

Anna Moskwa podczas konferencji poinformowała, że badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zostały potwierdzone przez badania laboratorium z Czech oraz Holandii.

Oficjalnie katastrofa ekologiczna na Odrze trwa od końca lipca. Wtedy pojawiły się pierwsze alarmy ze strony okolicznych wędkarzy i mieszkańców nadodrzańskich miejscowości o śniętych rybach w rzece. Martwe ryby zaobserwowano w Oławie w okolicach Wrocławia. Aktualnie badany jest możliwy wpływ złotych alg na skażenie wody. Aktualnie obowiązuje zakaz wstępu do Odry w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

Twitter/Gazeta Wyborcza/Maria Andrzejewska

Niemiecki rząd spiera się o atom