Audi i Porsche łączą siły w elektromobilności

12 lutego 2018, 07:00 Alert

Należące do Grupy Volkswagena Audi i Porsche zamierzają wspólnie opracować nową platformę przeznaczoną do pojazdów elektrycznych. Współpraca w tym zakresie pozwoli na znaczne zredukowanie kosztów.

Audi, Fot.: Designbymickey, Pixabay
Audi, Fot.: Designbymickey, Pixabay

Jak powiedział dyrektor genralny Audi, Rupert Stadler: „Do 2025 r. dysponujemy niską, kilku miliardową sumą na rozwój architektury”.

Prezes Porsche, Oliver Blume poinformował natomiast: „Jeżeli pracowalibyśmy na własną ręką, koszty byłyby o 30% wyższe”.Blume dodał, że zespół Audi, który pracuje nad wspólnym projektem liczy 550 osób, zaś Porsche – 300.Od 2021 r. obie firmy wprowadzą na rynek szereg modeli opartych na nowej platformie. Audi zamierza zaprezentować dw12a elektryczne sedany (będą produkowane w zakładzie w Neckarsulm) oraz dwa SUVy (powstaną w fabryce w Ingolstadt).

Pierwszy, bazujący na nowej platformie, samochód Porsche będzie najprawdopodobniej zjeżdżał z taśm zakładu w Leipzig, który odpowiada za produkcję modelu Macan. Prawdopodobnie, wspólna architektura posłuży do zaprojektowania całkowicie elektrycznej wersji SUVa Porsche.

We wrześniu 2017 r. Grupa Volkswagena poinformowała, że do 2025 r. zaprezentuje 80 nowych, zelektryfikowanych modeli.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL