Audi uruchomiło największy magazyn energii w Niemczech

28 maja 2019, 18:00

Audi uruchomiło na kampusie EUREF największą w Niemczech jednostkę magazynowania energii. Ma ona pojemność 1,9 MWh i została zbudowana ze zużytych akumulatorów litowo-jonowych wykorzystywanych wcześniej w pojazdach testujących różne scenariusze interakcji pomiędzy samochodami elektrycznymi, a siecią energetyczną.

Audi, Fot.: Designbymickey, Pixabay
Audi, Fot.: Designbymickey, Pixabay

Jednostka magazynująca ustawiona na kampusie EUREF w Berlinie to wykonany z betonu „pojemnik” o powierzchni ok. 110 m2. Służy on jednocześnie jako pracujące w czasie rzeczywistym laboratorium, mające wiele innych zastosowań. Jednostka podłączona jest do berlińskiej sieci średniego napięcia, przesyłając do niej ok. jednego megawata mocy, co odpowiada średniemu zapotrzebowaniu ładowania ok. 200 samochodów elektrycznych. Dzięki pojemności 1,9 MWh, jednostka ta jest w stanie zasilać w energię elektryczną cały 5,5 hektarowy obszar naukowo – biurowego kampusu przez prawie dwie godziny.

Jak informuje Audi, ze względu na duże zróżnicowanie źródeł pozyskiwania energii odnawialnej występujące w okolicach Berlina, miasto to oferuje idealne warunki do rozwoju inteligentnej sieci ładowania, która w przyszłości, ze względu na rosnącą liczbę samochodów elektrycznych, może być jeszcze poszerzona. Celem projektu pilotażowego, którego elementem są farmy wiatrowe zlokalizowane w landach Brandenburgia i Meklemburgia – Pomorze Przednie, jest wykazanie, w jaki sposób nadwyżka zielonej energii elektrycznej może zostać buforowana i odpowiednio zmagazynowana na terenie kampusu EUREF. W przypadku czasowej nadwyżki produkcji energii elektrycznej, turbiny wiatrowe nie musiałby być odłączane od sieci.

Oprócz wykorzystania w badaniach nad interfejsami umożliwiającymi inteligentną integrację z siecią energetyczną, jednostka magazynująca energię na kampusie EUREF umożliwia pozyskiwanie innych informacji, z potencjałem włączenia ich do przyszłych projektów. Inżynierowie Audi testują włączanie stacjonarnych jednostek magazynujących energię do sieci energetycznej, opracowują również koncepcję efektywnego recyklingu akumulatorów ze zużytych już modułów jednostek magazynujących.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych