Rząd opóźnia publikację wyników audytu w kopalniach

16 marca 2016, 07:00 Alert

(Teresa Wójcik)

Rozpoczęty w lutym audyt całej branży górnictwa węgla kamiennego, zlecony przez Ministerstwo Energii w kopalniach iw samej Kompanii Węglowej zakończył się 11 marca. Jak dowiedział się jednak portal BiznesAlert.pl końcowy raport z tego audytu nie został jeszcze opracowany. Dlatego też nie został on w poniedziałek przedstawiony związkom zawodowym podczas negocjacji.

Według informacji, według informacji do których dotarł BiznesAlert.pl wynika że, raport będzie ostatecznie gotowy w następny poniedziałek, 21 marca i stanowić będzie podstawę kolejnej tury negocjacji. Czynności audytu przeprowadzono również w kopalniach oraz zarządach winnych spółek węglowych tj. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i w Katowickim Holdingu Węglowym.

Dopiero po przedstawieniu raportu przedstawicielom związków zawodowych Zarząd będzie dysponował dokumentami i wyliczeniami, które będą podstawą do rozmów ze stroną społeczną. Na razie zespół audytorów z KW pod kierownictwem senatora Adama Gawędy pracuje nad raportem. Materiał jest bardzo obszerny, a wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski powiedział mediom w Katowicach, że „nie brakuje kumoterstwa, nieprawidłowości i ciemnych powiązań w funkcjonowaniu spółki”. Niewykluczone także, że audyt wykrył strukturalne przyczyny bardzo zawyżonych kosztów KW. Na spotkaniu z dziennikarzami, senator Adam Gawęda powiedział, że audytorom udało się zlokalizować takie obszary działania kopalń wchodzących w skład spółek, gdzie można poczynić zmiany skutkujące oszczędnościami. Trudno jeszcze dokładnie oszacować ich wartość. Efekty wprowadzanych zmian, w wielu przypadkach mogą być widoczne po kilku miesiącach czy nawet po roku.

Nie jest to pierwsza próba oszacowania kosztów funkcjonowania polskich spółek górniczych.
Jesienią w 2013 r. audyt w spółkach – KW, JSW oraz KHW – przeprowadziła grupa 10 ekspertów niemieckiej firmy Roland Berger Strategy Consultants. Jednak audytem nie objęto wówczas kopalń. Wyniki audytu opublikowano w początku 2014 r. Jeden z wniosków stwierdzał, że państwowe spółki węglowe mogłyby być rentowne, gdyby zlikwidować kilka nierentownych kopalń.