Australijczycy zamierzają ponownie uruchomić kopalnię uranu

4 lipca 2018, 15:45 Alert

Firma wydobywcza Boss Resources przystąpiła do realizacji strategii ponownego uruchomienia kopalni uranu Honeymoon zlokalizowanej w Australii Południowej, którą nabyła w grudniu 2015 r. Rozpoczęła już pierwszy etap programu, który zmierza do osiągnięcia gotowości do wznowienia produkcji.

Pierwsza faza trzystopniowej strategii ponownego uruchomienia kopalni polega na zebraniu danych wyjściowych niezbędnych do przeprowadzenia studium wykonalności projektu. Obejmuje to m.in. program wierceń niezbędnych do określenia zasobów uranu, program optymalizacji w celu uzyskania dalszych oszczędności oraz aktualizację kosztorysu i harmonogramu prac dla ponownego uruchomienia istniejących instalacji ekstrakcji rozpuszczalnikowej (SX). Druga faza obejmuje aktualizacja uzyskanych pozwoleń, natomiast w trzecim etapie zostaną wykonane szczegółowe plany operacyjne i ponowne uruchomienie instalacji SX.

Po zakończeniu strategii ponownego uruchomienia kopalni firma Boss Resources będzie gotowa do rozpoczęcia prac niezbędnych do przywrócenia produkcji uranu „przy założeniu, że określone ceny uranu zostaną osiągnięte”, stwierdza dyrektor Duncan Craib.

Początkowe działania firmy skupiają się na planowaniu i przygotowaniu programu wierceń. Rozpoczęcie fazy drugiej planowane jest na początku, a fazy trzeciej na końcu 2019 r. Firma będzie mogła wtedy podjąć decyzję odnośnie rozpoczęcia wydobycia uranu.Wydobycie uranu w kopalni Honeymoon rozpoczęto w roku 2011 i realizowane jest metodą otworową (ang. In Situ Leaching – ISL) – polegającą na ługowaniu podziemnego złoża roztworami zasad lub kwasów i po upłynnieniu rudy wypompowywaniu jej na powierzchnię. Z uwagi na niskie ceny uranu w roku 2013 właściciel, którym była rosyjska spółka Uranium One wstrzymał jego wydobycie i we wrześniu 2015 r. projekt ten został odsprzedany australijskiej firmie wydobywczej Boss Resources.

Rozpoznane zasoby uranu wynoszą 24348 tU. Docelowo jego produkcja ma osiągnąć ok. 1500 tU rocznie przy koszcie ok. 32 USD/kg koncentratu uranowego (U3O8).Od 2017 roku Boss Resources wspólnie z Australian Nuclear Science and Technology Organisation prowadzi w kopalni testowe wydobycie (Field Leach Trial) w oparciu o zmodyfikowany proces ługowania złoża, który wykazuje znaczny potencjał do zwiększenia opłacalności wydobycia.

World Nuclear News, Boss Resources , CIRE.PL