Austriacy pójdą z Gazpromem tam, gdzie nie chcieli Niemcy

7 sierpnia 2015, 09:40 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Austriacka gazeta Kurier donosi, że rosyjski Gazprom może przeprowadzić wymianę aktywów z OMV z Austrii w ramach podpisanego memorandum o porozumieniu.

W czerwcu podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu strony podpisały memorandum o wymianie dostępu do rosyjskich złóż węglowodorów Urengoj w zamian za przejęcie części udziałów w rafinerii Szwechat i powołanie joint venture OMV-Gazprom na ten cel. Obecnie jest to istotny obiekt w partfolio firmy Borealis należącej do OMV i funduszu państwowego IPIC Abu Dhabi.

Porozumienie wzmocniłoby współpracę z OMV, które razem z E.onem, Shellem i BASF/Wintershall podpisało memorandum o porozumieniu w sprawie budowy dwóch nowych nitek gazociągu Nord Stream ciągnącego się przez Morze Bałtyckie z Rosji do Niemiec.

Czytaj także: Nie czas na reset w relacjach z Gazpromem

OMV miałoby przejąć udziały w bloku Achimow na złożu Urengoj. Za udziały w tym bloku niemiecki BASF zgodził się na sprzedaż udziałów w firmach Wingas, WIEH i WIEE oraz 50 procent udziałów w WINZ. Chociaż transakcja miała zostać zakończona w lecie 2015 roku, to została anulowana ze względu na zachodnie sankcje wobec Rosji.

Wintershall, firma paliwowa należąca do grupy chemicznej BASF zawarła z Gazpromem umowę, która m.in. przekazała Rosjanom kontrolę nad największymi w Niemczech magazynami gazu w Rehden oraz Jemgum, Germany, a także Haidach w Austrii. Umowa uwzględniała także przejęcie połowy akcji Wingas, WIEH i WIEE, oraz Astory – operatora magazynów. Na tę transakcję wyraziła zgodę Komisja Europejska w połowie 2014 r. z mocą wsteczną od 1 kwietnia 2013. Transakcja miała zostać zakończona do końca 2014 roku, dotychczas w jej realizacji nie było opóźnień.

Niemiecki BASF poinformował w grudniu 2014 roku, że odwołał wymianę aktywów z rosyjskim Gazpromem.

Czytaj także: Anulowanie wymiany BASF-Gazprom oznacza, że nie ma powrotu do business as usual w relacjach UE-Rosja