Japończycy i Amerykanie wybrali śmigłowce Leonardo

17 października 2017, 11:00 Alert

Wyprodukowane przez firmę Leonardo śmigłowce AW169, AW189 i AW139 będą służyć medykom i strażakom w Japonii oraz w Stanach Zjednoczonych. Właśnie podpisano kontrakty na dostawy nowych maszyn.

Leonardo AW169
Śmigłowiec AW169 fot. Leonardo

Jak poinformowała firma Leonardo w komunikacie, śmigłowce będą wykorzystywane przez służby odpowiedzialne za walkę z pożarami i skutkami katastrof naturalnych w prefekturach Shizuoka, Yamaguchi i Fukushima. Jednym z nich jest AW169, specjalnie przystosowany do wykonywania tego typu zadań. Dotychczas ten model nie był sprzedawany w takiej konfiguracji. Z kolei AW139, który ma służyć w prefekturze Fukushima, będzie wyposażony w płozy śnieżne oraz specjalne kamery i dodatkowe zbiorniki paliwa. Śmigłowce mają wejść do służby w latach 2019-2020 i zastąpią starsze maszyny.

Dotychczas Japończycy kupili ok. 120 śmigłowców Leonardo.

AW169 dla Amerykanów

Władze hrabstwa Travis w Teksasie zamówiły trzy śmigłowce AW169 w konfiguracji dla ratunkowych służb medycznych. To pierwsze takie zamówienie, które firma Leonardo będzie realizowała w Stanach Zjednoczonych. Dostawy mają się zacząć za rok. Śmigłowce mają służyć do wykonywania misji poszukiwawczych i ratunkowych oraz wsparcia działań policji i straży pożarnej. Wszystkie trzy maszyny będą miały wnętrze przystosowane do pełnienia zróżnicowanych zadań. Maszyny będą także wyposażone w dodatkowe zbiorniki paliwa.

AW139 Leonardo

Śmigłowiec AW139 fot. Leonardo