Azerbejdżan chce słać ropę do Czech. Orlen może pomóc

17 stycznia 2017, 06:15 Alert

Azerbejdżan, będący jednym z największych dostawców ropy do Czech, jest zainteresowany rozwojem współpracy energetycznej – poinformował w rozmowie z agencją Trend ambasador Azerbejdżanu w Czechach Farid Szafiew. Podał, że Praga i Baku obecnie przygotowują memorandum o współpracy w obszarze energetyki.

Problemy w negocjacjach

– Podpisanie memorandum stworzy nowe możliwości pogłębienia współpracy pomiędzy obydwoma państwami – powiedział Szafiew.

Wcześniej rządy wspomnianych krajów przedstawiły propozycję podpisania przez czeskie ministerstwo przemysłu i handlu oraz azerski resort energetyki memorandum o współpracy w obszarze energetyki. Według planów dokument miał zostać podpisany podczas przyszłotygodniowej wizyty w Baku czeskiego ministra przemysłu i handlu Jana Mladka.

– W związku z istniejącymi w projekcie nieuzgodnionymi stanowiskami eksperci kontynuują prace nad dokumentem. Wobec tego nie spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu dojdzie do podpisania dokumentu – powiedział Szafiew.

Dyplomata wyraził nadzieję, że po zakończeniu prac nad projektem memorandum dokument zostanie podpisany w trakcie planowanej wizyty w Pradze azerskiego ministra energetyki Natiga Alijewa.

Azerska ropa pokrywa ok. 1/4 rocznego zużycia surowca w Czechach. W ten sposób Baku znacząco przyczynia się do dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych naszych południowych sąsiadów, stając się strategicznie ważnym partnerem Pragi.

PKN Orlen dywersyfikuje dostawy do Czech

Za dywersyfikację dostaw ropy do Czech odpowiada częściowo PKN Orlen, który dostarcza tam surowiec, także z Arabii Saudyjskiej, za pośrednictwem spółki-córki: Unipetrol.

Firmy Unipetrol i Jadranski Naftovod podpisały umowę ramową na transport ropy naftowej rurociągiem Adria – informował w listopadowym komunikacie Unipetrol. Jak informuje spółka, może to być alternatywa dla rurociągów Drużba i IKL. – JANAF dostarczy do Czech w  bezpieczny i niezawodny sposób liczne gatunki ropy naftowej. Mamy nadzieję na bardziej intensywną  współpracę biznesową w segmencie transportu ropy i jej magazynowania w nadchodzących latach – mówił inż. Dragan Kovačević, prezes chorwackiej spółki JANAF.

Warunki transportu uzgodniono na okres trzech lat. Rurociąg może dostarczać surowiec do obu rafinerii Unipetrolu – w Kralupach i Litwinowie. Jak podawał w listopadzie PKN Orlen, nowa trasa przesyłu surowca do czeskich rafinerii zwiększy możliwości transportu ropy GK ORLEN, w tym może w przyszłości zostać wykorzystana do dystrybucji różnych gatunków ropy naftowej przez terminal na Adriatyku.

Dzięki uruchomieniu dostaw przez Chorwację, polski koncern może sprowadzać do Czech różne gatunki ropy. Być może sięgnie po surowiec z Azerbejdżanu.

Trend

Ropociągi w Europie Środkowo-Wschodniej. Fot. BiznesAlert.pl

Ropociągi w Europie Środkowo-Wschodniej. Fot. BiznesAlert.pl