Azerbejdżan przygotowuje się do eksportu gazu do Europy

21 września 2015, 14:25 Alert

(Trend/Piotr Stępiński)

Azerbejdżan, który pretenduje do roli głównego dostawcy gazu ziemnego na rynek europejski jednocześnie ma świadomość rosnącego zapotrzebowania wewnętrznego, a także wypełnienia zobowiązań kontraktowych przed tradycyjnymi konsumentami azerskiego gazu.

Dlatego też w pierwszej kolejności konieczna jest budowa silnej infrastruktury, która pozwoli nie tylko na zapewnienie eksportu gazu do pozostałych państw, ale także na jego zapewnienie dla potrzeb azerskiej ludności oraz przemysłu. Jak zauważa agencja Trend, w tym planie państwowa spółka SOCAR wykonuje olbrzymią pracę.

W szczególności Baku jest w posiadaniu dwóch podziemnych magazynów błękitnego paliwa – Garadagskoe oraz Kalmazkoe, które pozwalają w pełni pokryć wzrastające w sezonie zimowym wewnętrzne zapotrzebowanie na surowiec. Do niedawna w magazynach można było zgromadzić ponad 3,5 mld m3 gazu. Jednakże po przeprowadzeniu odpowiednich prac, zdaniem szefa SOCAR Rovnaga Abdullajewa, ich pojemność wzrosła do 6 mld m3. Ponadto SOCAR nie zamierza porzucać swoich planów, dotyczącego budowy trzeciego magazynu, który będzie znajdował się w Nachiczewanie.

Wykonano już trzy studnie, które wkrótce zostaną przepłukane. Ogólnie budowa podziemnego magazynu na tym terytorium pozwoli na zwiększenie zabezpieczenia gazu Autonomicznej Republice Nachiczewanu, a także będzie miało to ważne znaczenie w świetle negocjacji z Teheranem w spawie przechowaniu irańskiego surowca na terytorium Azerbejdżanu.

Zwiększenie pojemności dwóch istniejących magazynów dało dla SOCAR możliwość osiągnięcia porozumienia z Gazpromem w sprawie operacji gazowych typu swap. Takie operacje pozwalają zweryfikować możliwości magazynów przy pomocy dodatkowej ilości wolumenu, którego SOCAR nie posiada.

Ponadto jest to możliwość zagwarantowania w przyszłości dostaw gazu do Rosji na Północny Kaukaz, respektując wszystkie umowy, większą ilość surowca skierować na rynek wewnętrzny, i co istotne na wtłoczenie w warstwy bloku złoża Azeri-Czirag-Gjuneszli zwiększając tym samym wydobycie z niego ropy.