Azerbejdżan szuka pieniędzy na rozwój Korytarza Południowego

10 października 2016, 08:45 Alert
Korytarz Południowy
Gazociągi Korytarza Południowego, BP

Reprezentacja azerskiego ministerstwa finansów, funduszu naftowego i konsorcjum Południowego Korytarza Gazowego odwiedziła Waszyngton. Jej przedstawiciele rozmawiali z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Bankiem Światowym o finansowaniu infrastruktury mającej zapewnić gaz z Azerbejdżanu klientom w Europie.

Podczas spotkania zaprezentowano nagranie wideo z przemową prezydenta USA Baracka Obamy, który mówił o konieczności efektywnej pomocy finansowej w dobie nowych wyzwań na arenie międzynarodowej.

Rozmowy dotyczyły finansowania drugiego etapu wydobycia na złożu Szach Deniz, z którego ma pochodzić surowiec dla Korytarza Gazowego – Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) w Turcji i Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) z Grecji do Włoch, a także o udziale Banku Światowego i MFW w finansowaniu tej infrastruktury.

W przyszłości Korytarza Południowy może zostać poszerzony o infrastrukturę dającą dostęp do niego dostawcom z Iranu, Iraku, Bliskiego Wschodu i Morza Śródziemnego. Projekty potrzebne do realizacji tego celu będą potrzebowały wsparcia finansowego.

Zgodnie z obecnymi ustaleniami do Europy będzie trafiać 10 mld m3 gazu od azerskiego SOCAR-u – do klientów w Bułgarii i Włoszech. Istnieje możliwość rozbudowy TAP do 20 mld m3 na rok i pozyskanie nowych dostawców.

Trend/Wojciech Jakóbik