BAE Systems wybuduje okręt podwodny Anson

19 listopada 2015, 16:05 Bezpieczeństwo

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało BAE Systems kontrakt na dostawę piątego okrętu podwodnego typu Astute, co podnosi całkowitą wartość prac przy budowie tego okrętu do 1,3 funtów szterlingów.


Kontrakt dotyczy projektu i pozostałej działalności w zakresie budowy, prób i przyjęcia do służby okrętu podwodnego Anson, piątej z siedmiu nowoczesnych jednostek typu Astute. Jego produkcja rozpoczęła się w 2010 r. Anson jest teraz w zaawansowanym stadium budowy w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness, w hrabstwie Kumbria. Według planów jego próby morskie rozpoczną się w 2020 r.

Tony Johns, Dyrektor Zarządzający działu BAE Systems Submarines, powiedział: „Podpisanie tego kontraktu to ważny krok w programie Astute. To olbrzymie, złożone przedsięwzięcie i jesteśmy dumni z roli, jaką odgrywany, pomagając chronić nasze narodowe interesy. HMS Astute i HMS Ambush zademonstrowały już swoje światowej klasy zdolności w służbie Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii), a trzeci okręt tego typu, HMS Artful, kontynuuje próby morskie. Budowa czwartego okrętu, HMS Audacious, także jest zaawansowana, tak więc program wciąż odnotowuje postęp – podsumował.

Kontrakt został ogłoszony dzisiaj, przez Ministra ds. Zamówień Obronnych Philipa Dunne’a podczas wizyty w zakładach BAE Systems.

– Kontrakt o wartości 1,3 miliarda funtów szterlingów to duży postęp w programie Astute. To kluczowa część naszego planu, o wartości 166 miliardów funtów szterlingów, który zapewni, że nasze siły zbrojne będą miały wyposażenie potrzebne do obrony interesów Wielkiej Brytanii na morzach, w powietrzu i na lądzie, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nowy kontrakt na HMS Anson nie tylko zapewni znaczące oszczędności w wysokości 50 milionów funtów szterlingów dla naszych podatników, ale da także tysiące miejsc pracy w Barrow i w ramach łańcucha dostaw w Wielkiej Brytanii, demonstrując zobowiązanie rządu do zwiększania co roku wydatków na obronność przez resztę dekady – powiedział Philip Dunne.

BAE Systems zatrudnia ponad 7600 osób w dziale Submarines, w tym pracujących w programie Astute. W Barrow trwa także budowa szóstego okrętu tego typu, Agamemnon i nienazwanej jeszcze siódmej jednostki.

Okręty podwodne typu Astute to znacząca zmiana zdolności obronnych. Napędzane reaktorem nuklearnym, mogą atakować cele na lądzie, dostarczać informacji wywiadowczych, a także zwalczać okręty podwodne i jednostki nawodne. BAE Systems kieruje także fazą projektową programu, którego celem jest zastąpienie używanych obecnie okrętów podwodnych typu Vanguard, stanowiących element odstraszania strategicznego Wielkiej Brytanii.

W celu gotowości do rozpoczęcia budowy okrętów w ramach tego programu, stocznia przechodzi obecnie gruntowną modernizację. Oprócz odnowienia niektórych budynków powstają także nowe.