Bąk: Zacieśniamy relacje gospodarcze Polska-Indie

30 lipca 2015, 08:45 Bezpieczeństwo

Rozwój współpracy gospodarczej (sektor rolno-spożywczy) i inwestycyjnej z Indiami, w szczególności ze stanem Pendżab, to temat seminarium biznesowego, które odbyło się 28 lipca 2015 r. w Warszawie. Spotkanie otworzyli wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk oraz wicepremier rządu stanu Pendżab S. Sukhbir Singh Badal.

Wiceminister Arkadiusz Bąk przypomniał, że w 2014 r. Polska i Indie obchodziły 60-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. – Tę okazję wykorzystaliśmy do wzmocnienia bilateralnej współpracy gospodarczej-inwestycyjnej i wymiany handlowej.  Poziom obrotów handlowych wzrósł w 2014 r. o 16 proc., do prawie 2,3 mld dol., co jednak nie wyczerpuje możliwości naszych gospodarek – ocenił. Zaznaczył także, że Ministerstwo Gospodarki podjęło działania na rzecz zwiększenia wspólnych obrotów handlowych. – Naszym celem jest wzmocniona współpraca kooperacyjna w sektorach takich, jak: górnictwo węglowe, energetyka, przemysł obronny, przetwórstwo rolno-spożywcze czy ochrona środowiska. Plany te obejmują też zwiększenie wielkości bezpośrednich inwestycji w obu krajach – wyjaśnił.

Zdaniem wiceministra Arkadiusza Bąka, Polska przywiązuje dużą wagę do wzmocnienia współpracy gospodarczej z Indiami, perspektywicznym rynkiem dla polskiego eksportu i inwestycji, gospodarczym liderem w Regionie Azji Południowej, o ogromnym potencjale rozwojowym. – W styczniu 2015 r. ogłosiliśmy start projektu promocyjnego Go India – naszą odpowiedź na indyjską strategię „Make In India”. Jego celem jest wzrost zainteresowania polskiego biznesu rynkiem indyjskim, a także promocja wizerunku Polski w Indiach, jako kraju nowoczesnej i szybko rozwijającej się gospodarki oraz dobrego miejsca do inwestowania – dodał.

Wiceminister Nalewajk w swoim wystąpieniu wskazał z kolei, iż resort rolnictwa i rozwoju wsi ściśle współpracuje ze stroną indyjską m.in. w kwestiach fitosanitarnych i weterynaryjnych. Umożliwia to szybszą i bardziej aktywną wymianę towarów pomiędzy przedstawicielami biznesu z naszych krajów. – Dobrym przykładem efektów naszych działań jest blisko 20-krotny wzrost eksportu jabłek do Indii w 2014 i 2015 r. Otrzymaliśmy również zgodę na eksport mleka od maja 2015 r. – podkreślił. Wiceminister Nalewajk zachęcił też przedstawicieli Indii do odwiedzania targów rolno-spożywczych w naszym kraju i do zapoznania się z ofertą polskich firm.

Wicepremier S. Sukhbir Singh Badal przedstawił natomiast możliwości współpracy ze stanem Pendżab. Podkreślił, że Indie i Polskę łączą wspólne relacje gospodarcze i polityczne. – Wartość wymiany handlowej między naszymi krajami systematycznie rośnie. Atutem Indii jest licząca blisko 1,2 mld młoda populacja. Indie to ogromny rynek zbytu, 29 stanów otwartych na współpracę z Polską i do niej gotowych – powiedział.

Delegacja z Pendżabu 29 lipca 2015 r. odwiedzi województwo lubelskie, by zapoznać się z możliwościami rozwoju rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego w tym regionie.

Więcej informacji:

Wiceminister Pietrewicz z misją gospodarczą w Indiach

Wiceminister Pietrewicz: Jesteśmy na dobrej drodze, by budować partnerstwo Polski i Indii

Wicepremier Piechociński: Polska jest coraz bardziej znaczącym i wiarygodnym partnerem handlowym na świecie

Wicepremier Piechociński: Chcemy współpracować z sektorem górniczym w Indiach

Więcej informacji o stanie Pendżab

Wicepremier Piechociński: Rusza projekt Go India

Współpraca gospodarcza miedzy Polską a Indiami

Wiceminister Pietrewicz o perspektywach współpracy pomiędzy Polską a Indiami

Wiceminister Pietrewicz: Zachęcamy Indie do lokowania biznesu w Polsce

Źródło: Ministerstwo Gospodarki