Grecy dostarczą rury duńskiemu odcinkowi Baltic Pipe

13 maja 2020, 07:15 Alert
baltic-pipe-project-map-1-6-pl
Źródło: Baltic-Pipe.eu

Belgijska spółka Cenergy Holdings przekazała, ze jej spółka zależna Corinth Pipeworks z siedzibą w Grecji wygrała przetarg na dostawy rur projektowi Baltic Pipe rozpisany przez duńskiego operatora sieci przesyłowej Energinet.dk.

Kolejne zwycięstwo Greków

Kontrakt obejmuje dostawę  rur stalowych na potrzebę budowy odcinka lądowego gazociągu Baltic Pipe w Danii o długości 142 km. To jeden z pięciu elementów budowy korytarza gazowego z Norwegii przez Danię do Polski. Produkcja rozpocznie się w zakładach firmy Corinth Pipeworks w Grecji. Dostawy planowane są na początek 2021 roku. W ubiegłym roku ta sama firma wygrała przetarg na dostawy rur na potrzeby budowy rurociągu przybrzeżnego.

 

Baltic Pipe 

Celem projektu Baltic Pipe jest stworzenie nowego korytarza dostaw na europejskim rynku gazu. Nowy gazociąg połączy norweską sieć gazową na Morzu Północnym z duńską i polską siecią przesyłową gazu. Trasa gazociągu na Morzu Bałtyckim ma liczyć ok. 275 km, przebiegać przez duńskie i polskie obszary morskie oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną (na odcinku ok. 80 km).

Na Baltic Pipe składa się pięć elementów: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Zgodnie z planem gazociąg Baltic Pipe będzie mógł przesyłać rocznie do 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym do Polski od października 2022 roku.

Corinth Pipeworks/Bartłomiej Sawicki 

Grecy dostarczą Duńczykom rury na potrzeby Baltic Pipe