font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 7 maja, 2019 godz. 14:23   
REDAKCJA

Ambasador Danii w Polsce: Baltic Pipe to fizyczny wyraz współpracy Polski i Danii

Ambasador Królestwa Danii w Polsce Ole Egberg Mikkelsen podczas Gazterm 2019 fot. BiznesAlert.pl Ambasador Królestwa Danii w Polsce Ole Egberg Mikkelsen podczas Gazterm 2019 fot. BiznesAlert.pl

Na polsko – duńskie partnerstwo składa się Baltic Pipe, który jest w trakcie budowy. Mamy już decyzję inwestycyjną. Wszystkie przeszkody, takie jak spór graniczny zostały usunięte. Jest to przykład dla świata jak radzić sobie z wyzwaniami – powiedział podczas XXII edycji Bałtyckiego Szczytu Gazowego Gazterm 2019 ambasador Królestwa Danii w Polsce Ole Egberg Mikkelsen.

– Fizycznym wyrazem naszej współpracy będzie Baltic Pipe, oznaczający stabilizację dostaw gazu dla Danii, jak również stabilizację taryf gazowych i dostaw biogazu. Chcemy jednak dążyć do pełnej dekarbonizacji. W Polsce gaz to szansa na transformację energetyczną. Gaz i wiatr, technologia power to gas również mogą w niej pomóc. Największa farma wiatrowa na morzu będzie w Danii dostarczać energię do 600 tys. gospodarstw domowych. Warunki wietrzne są takie same po obu stronach granicy. Duńskie firmy są gotowe, a polskie firmy już dostarczają technologię i elementy do farm wiatrowych, czy termomodernizację. Jest to możliwe dzięki działaniu rynku – dodał.