Baltic Pipe jest opłacalny. Nie będzie dofinansowania z CEF

12 czerwca 2017, 09:53 Alert

Dnia 12 czerwca 2017 roku w biurze sekretarza stanu i pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego odbyło się śniadanie prasowe poświęcone memorandum o porozumieniu w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe przez Polskę i Danię.

Premier RP Beata Szydło i premier Danii Lars Lokke Rasmussen w trakcie podpisania memorandum dot. Baltic Pipe. Fot. KPRM

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski poinformował, że projekt budowy gazociągu Baltic Pipe nie będzie dofinansowany z Narzędzia „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF).
– Nie będzie dofinansowania z CEF dla Baltic Pipe, bo kwalifikują się do niego projekty ekonomicznie nieopłacalne. Baltic Pipe jest dla Polski i Danii absolutnie opłacalny. Wykazało to  to studium wykonalności– powiedział Naimski.

Przypomniał, że zainteresowanie na 10 mld m3 rocznie wymienione w studium wykonalności jako warunek opłacalności „na 99 procent” się pojawi. Pytany przez dziennikarzy o to, czy PGNiG mógłby sam to zapewnić, odparł: „no właśnie”.

Wojciech Jakóbik