Neptun ochroni gazociągi w Danii. Czy także Baltic Pipe?

22 czerwca 2018, 06:15 Alert
Jeppe Danø, dyrektor ds. rynku gazu w Energinet.dk. Fot. Energinet.dk
Jeppe Danø, dyrektor ds. rynku gazu w Energinet.dk. Fot. Energinet.dk

Duński operator sieci przesyłowej Energinet.dk wprowadza nowy system zarządzania automatyką przemysłową SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition), służący monitorowaniu sieci gazowej w Danii. System o nazwie Neptun ma pomóc w poprawie bezpieczeństwa IT. Nowy system wdrażany jest przed ewentualną budową gazociągu Baltic Pipe, mającego połączyć Polskę, Danię i Norwegię. Neptun będzie zatem ochraniać także tę infrastrukturę, jeśli zapadnie decyzja o jej budowie.

Neptun zastąpi Delfina

Wyższe bezpieczeństwo IT i większa elastyczność: to, zdaniem duńskiego Energinet, ma dać nowy system SCADA, przeznaczony do  monitorowania duńskiej sieci przesyłu gazu. Po dwóch i pół roku pracy operator duńskich gazociągów uruchomił nowy system o nazwie Neptun. Dzięki niemu będzie mógł kontrolować ciśnienie, przepływ surowca i pracę systemu.

– To dobry dzień dla systemu gazowego. Żegnamy się ze starym systemem o nazwie Delfin, a witamy nowy: Neptun. Będzie to trwały mechanizm sterowania i monitorowania systemu gazowego – mówi Jeppe Danø, dyrektor ds. rynku gazu w Energinet.dk.– Zapewnia on większe bezpieczeństwo IT i umożliwia osiągnięcie bardziej zintegrowanego nadzoru, m.in. nad przesyłem, dystrybucją i magazynowaniem – dodaje.

Energinet.dk: system gazowy jest bezpieczny

System SCADA pozwala monitorować sieć przesyłową gazu w Danii. Dzięki systemowi Energy Control Center Gas kontroluje on ciśnienie gazu na 40 stacjach, które służą w całym kraju do odbioru surowca z sieci przesyłowej do sieci dystrybucyjnej. Energinet korzysta również z systemu zarządzania zdarzeniami awaryjnymi, takimi jak wyciek gazu czy rozstrzelenie, co pozwala na odcięcie sekcji rur gazowych dotkniętych usterką. System monitoruje sieć gazową przez całą dobę. Obsługują go technicy, którzy dokonują testów i konserwacji.W ciągu około 40 lat wykorzystywania gazu ziemnego w Danii zdarzył się tylko jeden przypadek, który zmusił Duńczyków do ogłoszenia najwyższego poziomu zagrożenia.

Neptun pomoże chronić Baltic Pipe?

System uruchamiany jest na kilka miesięcy przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej o budowie Baltic Pipe, połączenia morskiego między Polską a Danią, będącego kluczowym elementem Korytarza Norweskiego. – Pod koniec roku Energinet.dk i Gaz-System mają podpisać umowę o budowie, co będzie konsekwencją podpisanej już umowy ramowej. – Jednym z aneksów była umowa o budowie, która będzie równoznaczna z ostateczną decyzją dotyczącą inwestycji – podkreślił na czerwcowym spotkaniu z dziennikarzami Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego. Przepustowość rury łączącej złoża norweskie z Polską ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. Celem jest uruchomienie połączenia przed końcem 2022 roku, kiedy wygasa kontrakt jamalski. Projekt Korytarza Norweskiego, a więc połączenia Szelfu Norweskiego poprzez Danię z polskim wybrzeżem, zakłada budowę pięciu elementów:

– budowę po duńskiej stronie „spinki” (tie-in) do norweskiego systemu przesyłowego na Morzu Północnym, która połączy Danię z Norwegią i umożliwi przesył surowca;

– rozbudowę istniejącej zdolności przesyłowej w Danii z zachodu na wschód;

– budowę połączenia gazowego między Polską a Danią (Baltic Pipe);

– budowę tłoczni gazu;

– rozbudowę polskiego systemu przesyłowego.

Inwestycja, zgodnie z informacjami Gaz-Systemu oraz Energinet.dk, powinna być gotowa do jesieni 2022 roku. W tym tygodniu wykonawca projektu, operator systemu przesyłowego Gaz – System, zarekomendował liczącą ok. 275 km trasę przez „duńskie i polskie obszary morskie oraz wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji”. Wybrano też punkty wyjścia i wejścia gazociągu na wybrzeżach Polski i Danii. Po stronie duńskiej będzie to Faxe South na wyspie Zelandia. W Polsce gazociąg wejdzie na brzeg w lokalizacji Niechorze-Pogorzelica w województwie zachodniopomorskim.

Energinet.dk/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Czy Baltic Pipe się opłaci? (ANALIZA)