Rusza Baltic Pipe. Na razie w internecie

30 listopada 2017, 12:50 Alert
baltic-pipe-project-map-1-6-pl
Źródło: Baltic-Pipe.eu

Gaz-System oraz duński operator sieci przesyłu gazu Energinet.dk uruchomiły oficjalną stronę internetową projektu gazociągu Baltic Pipe (http://www.baltic-pipe.eu/pl/). W 2022 roku do Polski popłynie nim gaz z szelfu norweskiego.

Korytarz Norweski

Baltic Pipe, będącym jednym z pięciu elementów Korytarza Norweskiego, zostanie podłączony do jednego z głównych norweskich gazociągów przesyłowych – EuroPipe II. „Norwegia zapewnia sobie nowy rynek zbytu dla wydobywanego u siebie surowca, natomiast Polacy uzyskają alternatywę dla rosyjskiego gazu”- czytamy w Energi Watch. Portal przypomina, że koszty projektu wyniosą między 12 a 15,5 mld duńskich koron. Duński operator systemu przesyłowego, firma Energinet.dk, widzi ogromny potencjał w tym projekcie. „Choćby dlatego będzie to dla Danii szansa na utrzymanie niskich opłat taryfowych z korzyścią dla duńskiego klienta. Gdyby nie Baltic Pipe, który uczyni z Danii kraj tranzytowy i przełoży się na wpływy z opłat tranzytowych, duńskie taryfy gazowe znacznie by wzrosły z powodu spadku zużycia gazu” – czytamy w tekście.

Projekt zakładający przesył gazu z Norwegii do Polski za pośrednictwem duńskiej sieci w sposób naturalny zwiększy wolumen przesyłanego błękitnego paliwa.

– Jedną z naszych obaw dotyczących prognoz spadku przesyłu gazu przez duńską sieć, było ryzyko wzrostu taryf dla naszych firm, których produkcja oparta jest na gazie. Koszty eksploatacji oraz konserwacji nie będą więc znaczącym problemem tylko dlatego, że spada przesył surowca. Dzięki temu, że gaz z Norwegii będzie przepływał przez nasze terytorium, sieć będzie wykorzystywana znacznie częściej i przybędzie podmiotów do dzielenia się kosztami – zaznacza Troels Ranis. Jak dodaje, dzięki Baltic Pipe Duńczycy będą mogli „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”.

– Zwiększamy wolumen gazu w naszych gazociągach, duńscy klienci będą płacili niskie stawki taryfowe. Baltic Pipe jest korzystny także dla Norwegii, która zyskuje nowy rynek zbytu. Zyska także Polska, która będzie miała alternatywę dla dostaw gazu z Rosji. Baltic Pipe to bardzo ważny projekt i wiele wskazuje na to, że będzie to dobra inwestycja – podkreśla Ranis.

Koszty Baltic Pipe

W czerwcu duński operator systemu przesyłowego Energinet.dk opublikował szereg dokumentów, w których oceniono, że budowa Baltic Pipe, od połączenia z norweskim gazociągiem Europipe II na Morzu Północnym po rozbudowę systemu w Polsce będzie kosztować od 1,585 do 2,06 mld euro, przy czym Gaz-System, w zależności od ostatecznej kwoty, miałby wyłożyć od 841 mln do 1,093 mld euro, a Energinet.dk – od 744 mln do 968 mln. Jednak zarówno jak pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski jak i polski Gaz- System podkreślają, że szacunki są wstępnym etapie i mogę one ulec modyfikacji.

Założenia

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego.

Przepustowość rury łączącej złoża norweskie z Polską ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. Celem jest uruchomienie połączenia przed końcem 2022 r., kiedy wygasa kontrakt jamalski. Projekt Korytarza Norweskiego, a więc połączenia Szelfu Norweskiego poprzez Danię z polskim wybrzeżem, zakłada budowę pięciu elementów:

• budowę po duńskiej stronie „spinki” (tie-in) do norweskiego systemu przesyłowego na Morzu Północnym, która połączy Danię z Norwegią i umożliwi przesył surowca;
• rozbudowę istniejącej zdolności przesyłowej w Danii z zachodu na wschód;
• budowę połączenia gazowego między Polską a Danią (Baltic Pipe);
• budowę tłoczni gazu;
• rozbudowę polskiego systemu przesyłowego.

Zgodnie ze studium wykonalności projektu, które zostało przygotowane z końcem 2016 r., projekt dotyczy analizy planu budowy gazociągu Baltic Pipe (o przepustowości do 10 mld m3) oraz pozostałych elementów Korytarza Norweskiego. Inwestycja zgodnie z informacjami Gaz-Systemu oraz Energinet.dk powinna być gotowa do 2022 roku.

Baltic Pipe mapa infografika przebieg

fot. BiznesAlert.pl

BiznesAlert.pl