Bałtowie chcą wspólnych zakupów LNG. Polska może pomóc

19 października 2015, 07:15 Alert

(Neftegaz.ru/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

16 października w Rydze Litwa oraz Łotwa podpisały memorandum o współpracy w latach 2015-2017 w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego oraz rozwoju. Sygnatariuszami dokumentu są łotewska minister gospodarki Dana Reizniece-Ozola oraz litewski minister energetyki Rokas Masiulis.

Głównym celem memorandum jest wzmocnienie współpracy łotewsko-litewskiej w sferze dostaw gazu ziemnego. Jak zauważa portal Neftegaz.ru obie strony będą miały możliwość realizowania wspólnych zakupów LNG. 

Tego samego dnia Masiulis poinformował, że spółka Litgas prowadzi rozmowy z amerykańskimi spółkami o możliwości dostaw skroplonego gazu ziemnego na Litwę już na początku 2016 roku. Strona łotewska będzie miała możliwość skorzystania z tej możliwości. Bałtowie liczą na zwiększenie rentowności dostaw gazu skroplonego poprzez agregację zapotrzebowania, czyli wspólne zakupy. Ich pozycję przetargową poprawiłoby wspólne aplikowanie o dostawy z Polakami, którzy kończą budowę gazoportu w Świnoujściu. Przepustowość polskiego obiektu, oraz zapotrzebowanie polskiego rynku, znacząco zwiększyłoby wolumen zamówienia, a co za tym idzie poprawiło perspektywę uzyskania korzystnej oferty cenowej. Po uruchomieniu niezbędne infrastruktury, wspólne zakupy LNG mogłyby się odbywać przez terytorium polskie.

Więcej: LNG pozwoli na tworzenie wspólnych grup zakupowych w Polsce i regionie

Warto także przypomnieć, że 15 października w Brukseli podpisano umowę dotyczącą realizacji projektu gazociagu Polska-Litwa (GIPL). Jest to przedsięwzięcie Litwy i Polski w ramach którego będzie wybudowany rurociąg gazowy o długości 534 kilometrów. Ma on na celu dywersyfikację dostaw gazu w krajach bałtyckich. Projekt GIPL ma na celu integrację rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego z jednolitym unijnym rynkiem gazu, dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a także podniesienie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego. Jak poinformował Gaz-System, w ramach interkonektora po polskiej stronie projektowany jest gazociąg Rembelszczyzna  –  Granica RP o średnicy DN 700 mm i długości ok. 357 km oraz tłocznia Gustorzyn. Planowana jest również rozbudowa tłoczni Rembelszczyzna.