Rosatom jest gotowy do negocjacji ws. budowy Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej

7 lipca 2021, 06:15 Alert
Wizualizacja Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej fot. Rosatom
Wizualizacja Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej fot. Rosatom

Państwowy koncern energetyki jądrowej Rosatom ogłosił, że jest gotowy do negocjacji warunków współpracy przy realizacji projektu Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej w obwodzie Kaliningradzkim.

– Bałtycka Elektrownia Jądrowa to interesujący projekt energetyczny o znaczeniu regionalnym, który może przyczynić się do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną bez emisji CO2. Koncern Rosatom jest otwarty na rozmowy z ewentualnymi partnerami przy projekcie – skomentowała rosyjska spółka.

Na początku tygodnia Polityka Insight poinformowała, że ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) jest zainteresowanym, wraz z węgierskim koncernem MVM, odkupieniem części udziałów w projekcie Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej zlokalizowanej nad Niemnem w obwodzie Kalinigradzkim. Projekt ten został zamrożony w 2013 roku w wyniku braku zainteresowania zakupem energii elektrycznej z tego obiektu przez Polskę i Litwę.

Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Zygmunta Solorz-Żaka, większościowego akcjonariusza ZE PAK, poinformował, że spółka wraz z partnerami analizuje możliwość budowy elektrowni jądrowej na terenie rosyjskiej eksklawy.

Interfax/Mariusz Marszałkowski

ZE PAK analizuje budowę atomu w obwodzie kaliningradzkim