Baniak: Innowacyjność to droga do wzrostu wartości spółek jak PGZ czy KGHM

4 marca 2015, 13:15 Bezpieczeństwo
images

– Innowacyjność to nie tylko szansa na większy zysk, poprawę jakości, wydajności i efektywności. To także droga do wzrostu wartości spółek. To dlatego powierzyliśmy Agencji Rozwoju Przemysłu nową rolę. Obok prowadzenia procesów naprawczych w polskiej gospodarce, ARP staje się także pasem transmisyjnym między światem nauki a biznesem – powiedział Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa podczas sesji plenarnej XXII Forum Gospodarczego w Toruniu.

Dodał, że do zadań ARP po wdrożeniu nowej strategii będzie należała także komercjalizacja innowacyjnych i mądrych technologicznie projektów.

– Pragnę zapewnić, że jest pełna determinacja, pełna wiedza, co do autentycznych potrzeb inwestowania w nowe technologie i nowe projekty badawczo-rozwojowe – powiedział Rafał Baniak.

W 2014 r. spółki Skarbu Państwa łącznie zainicjowały 164 projekty we współpracy z instytucjami naukowymi i badawczymi. Liderami w tej dziedzinie są Polska Grupa Zbrojeniowa i KGHM.

Realizowane projekty dotyczą m.in. wytwarzania nowoczesnych kompozytów zawierających grafen dla przemysłu energetycznego i elektronicznego, zarządzania zdolnościami przesyłowymi sieci elektroenergetycznych, pozyskiwania metali szlachetnych, poszukiwania i eksploatacji węglowodorów niekonwencjonalnych, sposobów obniżania emisji gazów cieplarnianych oraz wytwarzania paliw i energii z biomasy i odpadów rolniczych.

Forum Gospodarcze w Toruniu to jeden z największych kongresów gospodarczych w Polsce. XXII edycja pod nową nazwą Welconomy Forum in Toruń poświęcona jest tematyce innowacyjności w polskiej gospodarce. Co roku w Forum uczestniczy około 2000 osób, a wśród nich najważniejsze postaci ze świata polityki, biznesu, nauki, z kraju i zagranicy.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa