Bank BRICS zaczyna pracę

21 lipca 2015, 07:38 Alert
Szanghaj
Smog w Szanghaju

(Wojciech Jakóbik)

We wtorek bank grupy BRICS – Nowy Bank Rozwoju – otworzył swoje biuro w Szanghaju.

– Naszym celem nie jest rzucanie wyzwania istniejącemu porządkowi, ale na swój sposób jego rozwój i uzupełnienie – zadeklarował prezes Banku Waman Kamath cytowany przez Reutesa.

Nowy Bank Rozwoju powołany przez Grupę BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) ogłosił oficjalne otwarcie działalności. Jego środki mają posłużyć do dofinansowania projektów azjatyckich na czele z infrastrukturalnymi. Ma on rywalizować z Bankiem Światowym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Podczas spotkania w Moskwie z 7 lipca świeżo wybrany zarząd Banku obradował na temat sposobów funkcjonowania instytucji. Ma ona „promować reformę zarządzania globalną gospodarką. Siedziba w Szanghaju ma rozpocząć normalne funkcjonowanie w połowie lipca. Pierwsze przedstawicielstwo Banku ma zostać otwarte w Johannesburgu w RPA.

Bank ma osiągnąć kapitał zakładowy w wysokości 100 mld dolarów. Chiny przekazały pierwsze 10 mld wkładu. Docelowo wkład Państwa Środka ma wynieść 41 mld dolarów, a pozostałych członków po 18 mld, nie licząc RPA, która wpłaci 5 mld dolarów. Chiny są zatem najważniejszym inwestorem Banku.

Więcej o możliwej pomocy BRICS dla rosyjskiego sektora energetycznego w tekście o hołdzie chińskim.