Bank Gospodarstwa Krajowego rozwija inicjatywę 3W

20 kwietnia 2022, 14:15 Alert

Woda, wodór i węgiel, czyli inicjatywa 3W to przyszłość dla rozwoju nowoczesnych technologii. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał listy intencyjne z pięcioma polskimi firmami, które pracują nad zrównoważonymi rozwiązaniami.

Woda-wodór-węgiel. Idea 3W. Grafika: Bank Gospodarstwa krajowego
Woda-wodór-węgiel. Idea 3W. Grafika: Bank Gospodarstwa Krajowego

Priorytetem jest rozpowszechnienie inicjatywy 3W, czyli wody, wodoru i węgla oraz zainicjowanie nowoczesnych rozwiązań w miejscach, które są związane z którymś z tych trzech surowców. Bank Gospodarstwa Krajowego podkreśla, że zostanie stworzona przestrzeń dla pracy zespołów eksperckich. Inicjatywa powstała w 2021 roku i jest znacząca dla rozwoju przemysłu, medycyny oraz transformacji energetycznej w Polsce. Projekt jest jednym z kroków podejmowanych w celu wprowadzeni zeroemisyjnej gospodarki.

– W Banku Gospodarstwa Krajowego dostrzegliśmy, jaki potencjał tkwi w trzech kluczowych zasobach: wodzie, wodorze i węglu. Zaczęliśmy od konsolidowania środowiska i docierania do potencjalnych interesariuszy z wiadomością, że jesteśmy gotowi – mówiąc obrazowo – do otwarcia parasola nad projektami z obszaru 3W. Z przedstawicielami biznesu wspólne cele przypieczętowaliśmy właśnie podpisaniem listów intencyjnych – wyjaśnił w komunikacie dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych BGK Adam Żelezik. Podkreśla, że celem jest rozwój gospodarki w zrównoważony i nowoczesny sposób.

Zrównoważona gospodarka

Działania z wykorzystaniem 3W znajdują szerokie zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu, technologii i medycyny. Smart Nanotechologis, jedna z firm współpracujących z bankiem, pracuje przy technologiach wchłaniających promieniowanie elektromagnetyczne. Redukcja zużycia wody do 90 procent przy uprawach wydaje się być dużym osiągnięciem, a nad tym pracuje kolejna z firm partnerskich – Food4Future Technologies. Tworzą systemem uprawy żywności z zamkniętym obiegiem wody oraz budują farmę akwaponiczna, gdzie realnie można zredukować zużycie wody podczas uprawy roślin do prawie 100 procent. Kolejnym partnerem banku są Ścieki Polskie. Współpraca ze spółką skupia się na opracowaniu oprogramowania do monitorowania drogi ścieków, od domu do oczyszczalni. – Spółka WTT opracowała technologię ZEWE, którą umożliwia produkcję wodoru z odpadów. Rozwiązanie jest o tyle przełomowe, że z odpadów pozyskuje się naprawdę duże ilości tego pierwiastka, z jednej tony odpadów można odzyskać nawet 100 kg wodoru – podał BGK. Ostatnią z wymienionych udziałowców inicjatywy jest Nanoseen, firma skupująca swoje działania na wykorzystywaniu nanomateriałów węglowych. Produkują nanoymembrany do oczyszczania wody oraz jej odspalania,

Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska

RAPORT: Woda–Wodór–Węgiel na ratunek gospodarce i środowisku