Baranowski: Rynek mocy powinien powstać jak najszybciej

12 maja 2016, 16:00 Alert

(Polska Agencja Prasowa)

Prezes PGE Henryk Baranowski ocenia, że mechanizmy mocowe mogą wyrównać szanse na rynku energii. Liczy, że rynek mocy powstanie jak najszybciej.

Prezes PGE wskazał, że rośnie międzynarodowa presja na ceny energii poprzez litewski rewers, import ze Szwecji, spodziewane przywrócenie importu z Ukrainy, czy ograniczenie eksportu. Wzrosła produkcja ze źródeł odnawialnych.

„Polskie ciepłownie i elektrownie zawodowe mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Do tego musimy konkurować z dotowaną energetyką, np. z OZE z Niemiec, czy energią z Ukrainy, która nie ponosi kosztów CO2. Jednocześnie, by spełnić wymogi regulacyjne musimy ponosić istotne koszty inwestycji związane ze zmniejszeniem wpływu produkcji na otoczenie. Aby budować i modernizować bloki zgodnie z konkluzjami BAT powinien zaistnieć system zachęt, rozwiązań systemowych, które by wspierały nasze działania” – powiedział Baranowski na czwartkowej konferencji.

„Osobiście traktuję mechanizmy mocowe jako mechanizmy, które mogą wyrównać szanse na rynku energii. Rynek mocy powinien się stać racjonalnym rozwiązaniem dla przyszłości energetyki w Polsce” – dodał prezes.

Jego zdaniem rozwój OZE musi być rozsądny, by nie powodował destabilizacji pracy systemu energetycznego, a połączenia transgraniczne powinny być traktowane jako zabezpieczenie systemu.
„Chcielibyśmy, by rynek mocy był jak najszybciej. Wiemy jednak, że to trudny proces legislacyjny” – powiedział Baranowski.

Pytany za jakim rynkiem mocy się opowiada, odpowiedział: „Na pewno rynek dwutowarowy, czyli płatność za energię i za moc”.

Poinformował, że interesujący może być także kontrakt różnicowy.

„Na pewno kontrakt różnicowy nie może być remedium na wszystkie zamierzenia inwestycyjne, do pewnych rozwiązań mogłoby to być dobre uzupełnienie rynku mocy” – powiedział.

Źródło: Polska Agencja Prasowa