BASF rozmawia z Gazpromem o wspólnym wydobyciu węglowodorów

5 lipca 2016, 07:30 Alert

 

(Gazprom/Piotr Stępiński)

Jak poinformował na swojej stronie internetowej Gazprom, w centralnym biurze koncernu doszło do roboczego spotkania prezesa spółki Aleksieja Millera z prezesem zarządu BASF SE Kurtem Bockiem.

Podczas spotkania szczególną uwagę poświęciły postępom oraz perspektywom współpracy przy eksploracji i eksploatacji złóż gazu Urgenoj oraz Jużnoje-Russkoje. Strony wysoko oceniły wartość partnerstwa przy wydobyciu węglowodorów na terytorium Rosji. Zauważono, że od rozpoczęcia prac na złożu Jużnoje-Russkoje wydobyto ponad 200 mld m3.

Uczestnicy spotkania omówili również temat współpracy w obszarze transportu gazu z Rosji do Niemiec. Szczególną uwagę zwrócono na projekt gazociągu Nord Stream 2. Podkreślono, że jest on realizowany zgodnie harmonogramem. Wyrażono również przekonanie, że magistrala zostanie uruchomiona do końca 2019 roku.

BASF i Wintershall Holding GmbH (spółka-córka BASF) są partnerami Gazpromu przy eksploatacji złoża Jużnoje-Russkoje i pól 1A, 4A i 5A na złożu Urgenoj, przy projekcie Nord Stream oraz Nord Stream 2.

W 2015 roku Gazprom oraz BASF/Wintershall zakończyły operację wymiany aktywów. W konsekwencji Wintershall otrzymał 25,01 procent udziałów w projekcie eksploracji pól 4A i 5A na złożu Urgenoj. Z kolei Rosjanie zwiększyli swoje udziały w spółkach handlujących gazem i posiadających magazyny gazu w Europie – Wingas, Wieh i Wiee, oraz otrzymał połowę akcji w firmie Winz szukającej węglowodorów na Morzu Północnym. Magazyny pod kontrolą spółek, które przejmie Gazprom to Rehden (4,2 mld m3) i Jemgum (1 mld m3) w Niemczech oraz Haidach w Austrii (2,6 mld m3).