BAT/BREF: Enea zapłaci pół miliarda za nowe regulacje unijne

25 maja 2017, 13:53 Alert
Elektrownia Kozienice
Elektrownia Kozienice / Fot. Enea

W Warszawie odbyła się konferencja wynikowa Enei oraz Bogdanki. Na rynku krajowym kluczowe na spółki było podłączenie do Grupy Elektrowni Połaniec przejętej od Engie oraz finalizacja prac za rozbudową Elektrowni Kozienice.

W grudniu zakończona ma być realizacja bloku w Kozienicach. Stan zaawansowania jest obecnie na poziomie 98 proc. Zostały już tylko rozruchy.

W sprawie norm środowiskowych, prezes Kowalik powiedział, że nowy blok 11 w Kozienicach będzie spełniał wszystkie standardy, co będzie oznaczało, że ten blok nie będzie już trzeba dostosować do norm BAT i BREF.

Stare bloki elektrowni będą według wstępnych szacunków wymagać modernizacji i dostosowania do standardów BAT i BREF rzędu 150 mln zł W Połańcu, która Enea przejęła od Engie będą to koszty rzędu 300 mln zł. Ogólne koszty w Grupie dostosowania do standardów BAT i BREF będą wynosić do 500 mln zł. W trakcie analizy jest blok w Białymstoku. Prezes Kowalik zaznaczył, że to wstępne szacunki .

BAT/BREF

BREF/ BAT to opis najlepszych technicznych parametrów w danej dziedzinie, określających między innymi poziom zanieczyszczeń jaki jest osiągalny przez określone (najlepsze w danej chwili na rynku) technologie.

Energetyka będzie musiała dostosować swoje instalacje, w praktyce do jeszcze ostrzejszych, niż wynikające z dyrektywy IED, norm emisji m.in. SO2, NOx i pyłów. Standardy emisyjne, określone w IED wejdą w życie w 2016, ale firmy, które skorzystały z przewidzianych w IED derogacji np. w postaci tzw. Przejściowego Planu Krajowego (PPK) będą musiały ich przestrzegać po ich zakończeniu – w przypadku PPK od 30 czerwca 2020 roku.

BiznesAlert.pl/CBE Polska