BAT/BREF: Enea zapłaci pół miliarda za nowe regulacje unijne

25 maja 2017, 13:53 Alert

W Warszawie odbyła się konferencja wynikowa Enei oraz Bogdanki. Na rynku krajowym kluczowe na spółki było podłączenie do Grupy Elektrowni Połaniec przejętej od Engie oraz finalizacja prac za rozbudową Elektrowni Kozienice.

Elektrownia Kozienice / Fot. Enea

W grudniu zakończona ma być realizacja bloku w Kozienicach. Stan zaawansowania jest obecnie na poziomie 98 proc. Zostały już tylko rozruchy.

W sprawie norm środowiskowych, prezes Kowalik powiedział, że nowy blok 11 w Kozienicach będzie spełniał wszystkie standardy, co będzie oznaczało, że ten blok nie będzie już trzeba dostosować do norm BAT i BREF.

Stare bloki elektrowni będą według wstępnych szacunków wymagać modernizacji i dostosowania do standardów BAT i BREF rzędu 150 mln zł W Połańcu, która Enea przejęła od Engie będą to koszty rzędu 300 mln zł. Ogólne koszty w Grupie dostosowania do standardów BAT i BREF będą wynosić do 500 mln zł. W trakcie analizy jest blok w Białymstoku. Prezes Kowalik zaznaczył, że to wstępne szacunki .

BAT/BREF

BREF/ BAT to opis najlepszych technicznych parametrów w danej dziedzinie, określających między innymi poziom zanieczyszczeń jaki jest osiągalny przez określone (najlepsze w danej chwili na rynku) technologie.

Energetyka będzie musiała dostosować swoje instalacje, w praktyce do jeszcze ostrzejszych, niż wynikające z dyrektywy IED, norm emisji m.in. SO2, NOx i pyłów. Standardy emisyjne, określone w IED wejdą w życie w 2016, ale firmy, które skorzystały z przewidzianych w IED derogacji np. w postaci tzw. Przejściowego Planu Krajowego (PPK) będą musiały ich przestrzegać po ich zakończeniu – w przypadku PPK od 30 czerwca 2020 roku.

BiznesAlert.pl/CBE Polska