Gigant magazynów energii ma ponad miliard dolarów na fabryki w Europie

5 lipca 2022, 11:15 Alert

Firma Northvolt zyskała inwestora na pozyskanie i produkcję materiały katodowego, ogniw i systemów bateryjnych w Europie. Gigant magazynów energii dostał ponad miliard dolarów na rozwój fabryki.

Baterie. Fot. Freepik
Baterie. Fot. Freepik

Gigant dostał miliard dolarów na produkcje zielonej baterii

Gigant magazynów energii, firma Northvolt, pozyskała inwestora na tworzenie fabryki w Europie. Firma chce wydobywać i produkować materiały katodowe, ogniwa i systemу bateryjne, które stworzą zieloną baterię, produkowaną w zrównoważony oraz ekologiczny sposób. – Jesteśmy dumni i wdzięczni za wsparcie oraz zaufanie światowej renomy inwestorów i partnerów. Będziemy kontynuowali naszą ciężką prace, aby spełnić obietnice zbudowania najbardziej zielonej baterii na świecie – powiedział współtwórca i prezes Northvolt Peter Carlsson. Polski oddział Northvolt realizuje prace od 2018 roku. Ma powstać kolejny oddział firmy, czyli magazyny energii. Inwestycja jest warta 200 milionów euro.

Firma zamierza zrealizować program recyklingu, który zakłada, że do 2030 roku 50 procent surowców pozyska z baterii oddanych do ponownego obiegu. – Połączenie decyzji politycznych, dynamicznego przechodzenia klientów na pojazdy elektryczne oraz bardzo dużego wzrostu popytu klientów na niskoemisyjne produkty stworzyło idealne warunki dla elektryfikacji – powiedział Peter Carlsson.

Northvolt otrzymał finansowanie wysokości miliarda dolarów, a od 2017 roku pozyskał w sumie 8 miliardów na rozbudowę zrównoważonej produkcji baterii. Aktualnie firma poszerza możliwości produkcyjne, aby zrealizować zamówienia kluczowych klientów jak BMW, Scania, Volvo Cars i Grupa Volkswagen o wartości 55 miliardуw dolarów.

mynewdesk/Maria Andrzejewska

Buzek: Jest większość za walką ze spekulacją w polityce klimatycznej