Bawaria pomoże Meklemburgii przy powstaniu gazoportu w Lubminie

31 sierpnia 2022, 15:30 Alert

Już na 1 grudnia ma być gotowy pierwszy niemiecki terminal LNG. Nie będzie to projekt w Brunsbüttel, który był latami dyskutowany, tylko akurat w Lubminie, gdzie na ląd wychodzą obie rury Nord Stream 1. Aby ten ambitny cel mógł zostać osiągnięty Bawaria, chce wesprzeć kadrowo Meklemburgię.

Terminal Hrvatska. Pływający terminal LNG. Fot.: INEA/Komisja Europejska
Terminal Hrvatska. Pływający terminal LNG. Fot.: INEA/Komisja Europejska

Współpraca Bawarii z Meklemburgią

– Zamiast się kłócić, chcemy dziś działać wspólnie – powiedział premier Bawarii Markus Söder na spotkaniu z Manuelą Schwesig.

Niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung podaje, że Söder ostrzegał przed podziałami względem energii na terenie Niemiec. – Jeśli tworzą się wąskie gardła, zwłaszcza na południu, to jest to problem dla całych Niemiec, bo tam jest najwięcej produkcji. Bawaria ma najwięcej miejsc pracy w przemyśle w Niemczech – 1,3 mln, powiedział Bawarczyk.

Natomiast Schwesig, która umożliwiła w nielegalny sposób zakończenie budowy Nord Stream 2 przy obejściu sankcji, krytykowała, że w przeszłości na szczeblu federalnym zaniedbano planowanie zapotrzebowania na energię, nie monitorowano magazynów gazu i budowano za mało rurociągów.

– Istnieją w zasadzie tylko rurociągi rosyjskie, a Rosja nie jest już wiarygodnym partnerem. Teraz chodzi o zastosowanie alternatywnych rozwiązań – tłumaczyła Manuela Schwesig.

Frankfurter Allgemeine Zeitung/Aleksandra Fedorska