Baza paliw PERN w Dębogórzu odnotowuje rekordowe przeładunki w 2021 roku. To już ponad dwa miliony ton

23 listopada 2021, 07:15 Alert
Nowe zbiorniki w Bazie Paliw w Dębogórzu. Źródło: PERN
Nowe zbiorniki w Bazie Paliw w Dębogórzu. Źródło: PERN

Baza paliw PERN w Dębogórzu (Pomorskie) przeładowała już w tym roku ponad dwa miliony ton produktów, które docierają tam drogą morską. Taki wynik zdarzył się pierwszy raz w historii. Spółka podkreśla, że baza produktowa w Dębogórzu to kluczowy obiekt dla dywersyfikacji dostaw paliw do Polski.

– Baza paliw PERN w Dębogórzu zanotowała na swoim koncie wielki sukces. Po rozładowaniu tankowca Hafnia Sunda, który dotarł do nas z dostawą blisko 40 tys. metrów sześc. oleju napędowego, baza przeładowała w tym roku ponad dwa miliony ton paliw dostarczonych transportem morskim. Taki wynik zdarzył się po raz pierwszy w historii – ogłosiła spółka w poniedziałkowym komunikacie.

PERN zaznaczył przy tym, że baza w Dębogórzu to kluczowe ogniwo zdywersyfikowanego systemu zaopatrywania Polski w paliwa płynne. Znajdujący się tam terminal produktów naftowych ma umożliwić import paliwa na znaczną skalę, drogą morską z dowolnego regionu świata.

PERN przypomniał jednocześnie, iż baza paliw w Dębogórzu powiększyła się niedawno o dwa nowe zbiorniki o pojemności po 32 tys. metrów sześc. każdy. – Dzięki rozbudowie, jej pojemność magazynowa wzrosła do prawie 260 tys. metrów sześc. Obecnie realizowana jest tam budowa kolejnego, podobnego zbiornika, który zostanie oddany do użytku w przyszłym roku – przekazała spółka.

Według PERN, już niebawem baza paliw w Dębogórzu będzie mogła korzystać z obecnie rozbudowywanego kolejowego frontu załadunkowego wraz z bocznicą kolejową – inwestycja ta obejmuje budowę nowych rurociągów i urządzeń pompowych, nowych stanowisk nalewu cystern kolejowych i nowych torów do obsługi większej liczby wagonów oraz dalszą automatyzację procesów kontrolnych i sterowniczych. – Dzięki temu znacznie zwiększą się możliwości ekspedycyjne paliw na transport kolejowy, co wzmocni stabilność krajowego i międzynarodowego rynku logistyki produktów naftowych oraz pozwoli podnieść jakość świadczonych usług w bazie paliw w Dębogórzu – czytamy w komunikacie.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

PERN: Białoruś ogranicza dostawy ropy do Polski