BBN: Polska musi stworzyć jednostkę do walki w cyberprzestrzeni

17 listopada 2016, 09:30 Bezpieczeństwo
ważne zbrojeniówka

W Warszawie ruszyła IV Międzynarodowa Konferencja i Wystawa CYBER SECURITY – bezpieczeństwo ponad granicami pod patronatem BiznesAlert.pl. Wystąpienie otwierające wygłosił zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała.

– Cyberbezpieczeństwo to jedno z palących wyzwań przed którym stoi cała administracja. Podstawowym zadaniem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli także w cyberprzestrzeni – powiedział gość konferencji. – Naszym celem jest uczynienie Polski bezpiecznym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej w tym wymiarze. Będzie to w przyszłości fundament wzrostu i konkurencyjności polskiej gospodarki. Bez współpracy sektora publicznego z naukowym i gospodarczym nie będzie to możliwe.

– Nierozwiązanym problemem jest niedostateczna komercjalizacja owoców nauki. Nie potrafimy wykorzystywać kapitał młodych, zdolnych informatyków – ocenił Gwizdała. – Rozwój w tym zakresie może dać impuls do wyrwania Polski z zapóźnieni rozwojowych.

– Cyberatak na którekolwiek państwo członkowskie NATO może pociągnąć za sobą odpowiedź całej Wspólnoty – ocenił. – Czas stworzyć jednostki ze zdolnościami defensywnymi i ofensywnymi w cyberprzestrzeni – zaproponował gość z BBN.