Bean: Pierwsze południowokoreańskie F-16 trafiły do BAE Systems w celu modernizacji

26 czerwca 2014, 13:20 Bezpieczeństwo

BAE Systems rozpoczęło proces modernizacji 134 południowokoreańskich samolotów F-16 we współpracy z amerykańskimi siłami powietrznymi (U.S. Air Force). Dwa pierwsze F-16 właśnie dotarły do zakładu firmy na Alliance Airport w Fort Worth w Teksasie. Samoloty zostaną tam wyposażone w zaawansowane systemy uzbrojenia i nowej generacji awionikę – w tym zaawansowane komputery misji, nowe wyświetlacze w kabinie pilota, zaawansowane stacje radiolokacyjne oraz czujniki naprowadzające na cel.

Prace te są realizowane w ramach zaplanowanego na kilkanaście lat programu Foreign Military Sales (FMS) dla południowokoreańskiej floty samolotów KF-16C/D Block 52. Jest to pierwszy przypadek zawarcia tego typu kontraktu na istotny zakres modernizacji amerykańskiego samolotu myśliwskiego czwartej generacji z firmą nie będącą jego wytwórcą. BAE Systems oferuje podobny zakres usług także innym krajom poszukującym możliwości unowocześnienia samolotów F-16.

„Przylot myśliwców to przełomowe wydarzenie dla naszego zespołu i historyczna chwila zarówno dla naszej firmy, jak i przemysłu” – powiedział John Bean, wiceprezes i dyrektor generalny działu Global Fighter Programs w BAE Systems. „Naszym długoterminowym celem jest zaoferowanie przyszłym klientom wyrafinowanych programów modernizacji statków powietrznych. Będzie to możliwe dzięki innowacyjnemu podejściu do integracji systemów, a także efektywnym kosztowo rozwiązaniom spełniającym unikalne wymagania klientów oraz ograniczającym wieloletnie koszty utrzymania”.

W ramach warunków wynegocjowanych przez południowokoreańskie siły powietrzne i rząd Stanów Zjednoczonych, firma przystąpi do pierwszego etapu programu KF-16, który obejmuje także powiązane urządzenia, części, szkolenie i wsparcie logistyczne. Etap drugi rozpocznie się w tym roku i w ramach jego zostanie sfinansowana integracja systemów oraz próby w locie, po których ruszy produkcja i instalacja uprgade’ów.

Prace modernizacyjne samolotów KF-16 zostaną głównie zrealizowane w zakładach BAE Systems w Fort Worth. W program zostaną także zaangażowane filie firmy na Florydzie, w stanie Nowy Jork, w Kalifornii oraz Virginii. BAE Systems posiada zespół doświadczonych i wykwalifikowanych menedżerów i ekspertów, którzy w efektywny sposób będą zarządzać i wspierać program modernizacji KF-16. Firma planuje też zatrudnić dodatkowo ok. 150 pracowników w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Poszukiwani będą specjaliści od zaawansowanych komputerów misji, zaawansowanych radarów, awioniki, integracji uzbrojenia i systemów –  szczegóły na ten temat na stronie www.baesystems.com/fighterprograms.