Będzie strajk w PGNiG?

9 lipca 2015, 14:00 Alert

Kolejny raz pojawia się kwestia finansowych oczekiwań związków zawodowych działających w PGNiG. Związkowcy przypominają, iż od 18 lipca 2015 roku w Spółce PGNiG SA trwa spór zbiorowy.

Organizacje związkowe oczekują od pracodawcy przyrostu wynagrodzeń w roku 2015, wzrostu wartości bonów w skali roku oraz wypłaty premii rocznej za rok 2014, wg zasad jakie zastosowano przy wypłacie premii rocznej dla pracowników PGNiG SA za 2013 rok.

Wszystkie Zakładowe Organizacje Związkowe, działające w Oddziałach PGNiG SA wystosowały kolejne pismo do Premier Rządu Rzeczpospolitej Polskiej Pani Ewy Kopacz dotyczące problemów Firmy i całej branży.

Związki zawodowe działające w koncernie, domagają się podwyżek, mimo tego, że jak donosi CIRE “w samym PGNiG w 2010 roku średnia płaca wynosiła 5676 złotych – przy czy w innych przedsiębiorstwach było to średnio 3434 złote. Do 2014 roku pensje w PGNiG wzrosły do średniej kwoty 6876 złotych. Dla porównania w innych firmach było to przeciętnie 3980 złotych. Z prostego rachunku wynika, że zarobki wzrosły o ok. 1200 złotych w ciągu 5 lat. Warto dodać, że pracownicy PGNiG w średnich statystykach prześcigają inne firmy państwowe zarabiając aż o 71 proc. więcej niż wynosi przeciętna płaca w spółce skarbu państwa.”

Do rozstrzygnięcia toczącego się sporu zbiorowego pomiędzy Pracodawcą a Związkami Zawodowymi Minister Pracy zgodnie z Ustawą wskazał Mediatora, który wyznaczy kolejny termin mediacji.

Źródło: Nafta Solidarność/OZZ GNiG/CIRE