Beim: Podatek drogowy nie jest niesprawiedliwy. Działa np. w Niemczech

10 stycznia 2014, 08:43 Drogi

W Niemczech opłatami za korzystanie z autostrad mają zostać objęci kierowcy niemieccy, jak i zagraniczni. Jednak kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Niemczech otrzymywaliby zwrot kosztów winiety w formie ulgi w podatku drogowym.

– W Niemczech każdy posiadacz samochodu osobowego płaci co roku podatek drogowy Pkw Steuer, niezależnie od tego czy go używa. Kraj ten stanął przed dylematem prawnym: czy wprowadzić odpłatność dodatkową, tj. żądać opłaty za możliwość korzystania z samych autostrad czy też wprowadzić wyłącznie system winietowy – dla tych kierowców (z zagranicy), którzy nie płacą podatków na rzecz niemieckich dróg – mówi w rozmowie z naszym portalem dr Michał Beim, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Władze tego kraju ostatecznie wyszły z założenia, że każdy, kto ma niemieckie tablice rejestracyjne, już obecnie płaci podatek (Pkw Steuer) – tłumaczy Beim. Zaś ci, którzy go nie płacą, a chcieliby korzystać z dróg naszego sąsiada zza Odry – płaciliby winietę. W tym kontekście – zdaniem eksperta – pomysł wydaje się uzasadniony.

– Jest to rzecz jasna system mniej sprawiedliwy niż opłaty za przejechanie konkretnych odcinków – mówi dalej Beim. – Bowiem winieta opłacana jest w systemie zryczałtowanym. Wobec tego jednym kierowcom może się to opłacać, innym, którzy przejeżdżają przez Niemcy np. raz w roku  – nie. Niemniej taki system ma umotywowanie w niemieckich przepisach. Nie mają zatem uzasadnienia obawy Komisji Europejskiej, że zagraniczni kierowcy w nowym systemie byliby dyskryminowani. Nie ma np. w Polsce analogicznego jak za Odrą podatku Pkw Steuer. Owszem płacą za przejazd drogami krajowymi samochody powyżej 3,5 t. Ale te lżejsze – nie. Zaś Niemcy płacą coroczny podatek niezależnie od masy posiadanego auta. I można powiedzieć, że jest to automatyczna opłata za korzystanie z ich dróg – twierdzi ekspert.

– Moim zdaniem Niemcy mogą powiedzieć w ten sposób, że każdy kierowca niemiecki zobowiązany jest od lat płacić podatek. Pozostali kierowcy (spoza Niemiec) płaciliby także – w całości bądź częściowo w formie winiety. Podobne opłaty za korzystanie z autostrad w formie winiet obowiązują w kilku państwach europejskich: w tym Austrii i w Szwajcarii. Zaś Niemcy płacą od lat Pkw Steuer. W naszym kraju przedstawia się ten problem jako krzywdę dla Polaków, ale na mój gust – taką krzywdą nie jest – kończy Beim.