W Bełchatowie powstaną nowe wiatraki pod warunkiem liberalizacji ustawy odległościowej

14 kwietnia 2021, 12:00 Alert

Polska Grupa Energetyczna (PGE) planuje zbudować w okolicach Bełchatowa nowe farmy wiatrowe i słoneczne po 100 MW w każdym z tych źródeł. W przypadku wiatru PGE stawia jednak warunek liberalizacji ustawy odległościowej.

Farmy wiatrowe na Górze Kamieńsk Fot.PGE EO
Farmy wiatrowe na Górze Kamieńsk. Fot. PGE EO

Grupa PGE planuje zbudować do końca 2024 roku kilka dużych farm fotowoltaicznych na terenach pokopalnianych wokół Bełchatowa. Rozważa również uruchomienie w pobliżu nowych elektrowni wiatrowych. Planowane projekty mają być prowadzone w ramach sprawiedliwej transformacji energetycznej regionu Bełchatowa.

100 MW w fotowoltaice

Według wstępnych założeń na kilku kompleksach działek o łącznej powierzchni ponad 500 ha zostaną zbudowane instalacje PV o łącznej mocy do 600 MW. Planujemy w tej lokalizacji również inwestycje w lądową energetykę wiatrową. Potencjał mocy spółka ocenia na ok. 100 MW. – Zaplanowane projekty fotowoltaiczne i wiatrowe stanowią nasz wkład w transformację Bełchatowa, który z regionu tradycyjnie związanego z wydobyciem i konwencjonalnym wytwarzaniem będzie zmieniać się kierunku nisko i zeroemisyjnym – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Budowa jednej z farm słonecznych zostanie zlokalizowana w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów. Druga z planowanych farm ma powstać m.in. na terenie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców nazywanego potocznie „Bliźniaczą Górą Kamieńsk” lub „Górą Szczerców”.

Liberalizacja ustawy odległościowej może odmrozić projekty PGE

Grupa PGE rozważa na tych terenach również budowę nowych farm wiatrowych. Realizację tych zamierzeń jednak uzależnia od nowelizacji tzw. ustawy odległościowej. Spółka podkreśla, że jeśli zmiana prawa nastąpi jeszcze w tym roku, jest szansa na uruchomienie w okresie 5-7 lat nowych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy do 100 MW.

Budowa nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych jest częścią realizowanego przez Grupę PGE Programu Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatów. Zakłada on uruchomienie szeregu inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii, które stopniowo zastąpią konwencjonalną Elektrownię Bełchatów. Oprócz wiatraków i paneli słonecznych powstaną tu m.in. Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii oraz Centrum Rozwoju Kompetencji, skoncentrowane przede wszystkim na rozwoju kompetencji i kwalifikacji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Co dalej z odkrywkami?

W dalszej przyszłości, obecnie eksploatowane wyrobiska kopalni mają zostać zalane wodą. – W efekcie powstaną najgłębsze w Polsce jeziora o łącznej powierzchni 3890 ha, wokół których powstanie infrastruktura turystyczna, generująca miejsca pracy dla tysięcy mieszkańców regionu – wyjaśnia koncern.

Zgodnie ze strategią PGE w ciągu dekady zbuduje ona instalacje słoneczne o łącznej mocy 3 GW i umocni pozycję lidera rynku OZE w Polsce. Grupa PGE do 2030 roku uruchomić ma również 1 GW nowych mocy wiatrowych na lądzie.

Polska Grupa Energetyczna/Bartłomiej Sawicki

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii