Belgijscy naukowcy stworzyli panele solarne produkujące wodór

5 marca 2019, 07:00 Alert

Naukowcy z belgijskiej uczelni KU Leuven stworzyli panel słoneczny, który wykorzystuje światło do wytworzenia wodoru z wilgoci zawartej w powietrzu. Inżynierowie przekonują, że w ciągu dnia z jednego panelu mogą wyprodukować około 250 litrów wodoru.

Panel fotowoltaiczny wytwarzający wodór. Fot. KU Leuven
Panel fotowoltaiczny wytwarzający wodór. Fot. KU Leuven

O wynalazku informuje portal cleantechnica.com, który powołuje się na belgijskie media. Panele są efektem prawie dziesięcioletniej pracy naukowców. Na początku ilości wyprodukowanego wodoru nie było imponujące, ale podczas długoletnich badań zdolność paneli została ulepszana. – To w rzeczywistości unikalne połączenie fizyki i chemii – powiedział Prof. Johan Martens, który kieruje zespołem badawczym. – Na początku mieliśmy 0,1 proc. wydajności i naprawdę musieliśmy szukać tych cząsteczek wodoru. Dziś widzimy, jak pojawiają się one w formie bąbelków – dodał naukowiec. Naukowcy zaprojektowali panel o powierzchni 1,6 m2, który przekształca 15 procent światła słonecznego padającego na panel w gaz wodorowy.

Drugi naukowiec Jan Rongé wskazał, że produkcja 250 litrów wodoru w ciągu dnia przez cały rok jest rekordem światowym. Dwadzieścia takich paneli wystarczy, aby spokojnie ogrzać i zaopatrzyć w energię elektryczną standardowy dom. Panele są jeszcze daleko o komercyjne produkcji, ale wkrótce prototyp zostanie zainstalowany przy domu inżyniera Leena Peetersa, który zamienił swój dom w laboratorium do testowania technologii oszczędzania energii.

Naukowcy wskazują także, że nadmiar wodoru będzie można magazynować koło domu z przeznaczeniem na kolejną zimę. Standardowy dom potrzebuje magazynu o pojemności 4 m3. Oczywiście są wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa użytkowania wodoru w domach jak i samego magazynowania.

Na dzień dzisiejszy nie wskazano ceny inwestycji w panele, zbiorniki i resztę infrastruktury niezbędnej do instalacji takiej technologii. – Chcieliśmy wyprodukować coś trwałego, co jest niedrogie i może być użytkowane w dowolnym miejscu. Używamy tanich surowców i nie potrzebujemy żadnych metali szlachetnych ani innych drogich komponentów – wyjaśnił Prof. Martens.

Kuleuven/CleanTechnica.com/Patrycja Rapacka