Belgowie zgłaszają akces do polskiego rynku morskich farm wiatrowych

7 września 2021, 09:30 Alert
DEME Group offshore
DEME Group offshore

Belgijski koncern morski DEME Group, działający w szeroko pojętej branży offshore, zamierza uczestniczyć w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Firma świadczącą usługi zarządzania i obsługi flotą statków wchodzi na polski rynek. Firma była obecna na konferencji PSEW 2021. Jej menadżer na rynek polski Marcin Matusiak podkreśla gotowość DEME do uczestniczenia w polskim łańcuchu dostaw.

Grupa DEME to firma, która jest już obecna na polskim rynku. Firma bierze udział w pogłębianiu torów wodnych w porcie szczecińskim. – Chcemy bazować na naszym doświadczeniu i dalej rozwijać współpracę z lokalnym łańcuchem dostaw. DEME Offshore ma długą historię zamawiania komponentów MFW u polskich dostawców. W przeszłości eksportowaliśmy wiele towarów i usług pochodzących z Polski na rozwinięte rynki morskiej energetyki wiatrowej. Jest to produkcja kratownic i mocowań morskich, innych elementów stalowych, kabli międzysieciowych i fundamentów. Nasze doświadczenie uczy, że polska branża morskiej energetyki wiatrowej może dostarczać dobrą jakość i jednocześnie może być konkurencyjną – powiedział.

Niedawno DEME Offshore podpisało kontrakt z Energomontażem-Północ Gdynia na wykonanie i dostawę 27 zestawów wyposażonych wtórnych konstrukcji stalowych do fundamentów morskich generatorów turbin wiatrowych oraz elementów podstacji morskiej projektu Arcadis Ost 1.

Bartłomiej Sawicki

Fabryki na potrzeby offshore wind w Polsce? Orsted daje nadzieję