Beyrer: Bez gazu łupkowego nie zmniejszymy zależności od Rosji

13 marca 2014, 12:50 Energetyka
Markus Beyrer

Stowarzyszenie BusinessEurope skupiające pracodawców z krajów Unii Europejskiej apeluje o uspokojenie debaty na temat gazu łupkowego i przyspieszenie rozwoju sektora w Europie.

Sekretarz generalny organizacji Markus Beyrer zaapelował o mniej emocji i rzeczową rozmowę na temat możliwości zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego krajów Unii.

– Uważamy, że politykę klimatyczną należy zbalansować podobnie jak konkurencyjność kosztów i bezpieczeństwo dostaw surowców. W kontekście tej ostatniej kwestii pojawił się ostatnio element zależności z zewnątrz – powiedział Beyrer odnosząc się do kryzysu krymskiego i zależności od importu gazu z Rosji w krajach europejskich.

– OZE i zwiększanie efektywności energetycznej oczywiście będą miały tu swoją rolę. Jednak mówiąc o ilościach należy stwierdzić, że to za mało. Oznacza to, że musimy prowadzić bardziej racjonalną, mniej emocjonalną debatę na temat innych możliwości, poczynając od własnych surowców, w tym gazu z łupków – przekonywał w rozmowie z EurActiv.com.

– Według mnie nawet 90 procent argumentów w tej dyskusji jest bardzo daleko od rzeczywistości – dodał. – Metan ulatniający się z kranów nie ma z nią nic wspólnego.

Źródło: EurActiv.com