Bezpiecznie o bezpieczeństwie energetycznym w Rzeszowie

6 września 2021, 07:12 Alert

Rozpoczął się sezon konferencyjno-kongresowy. Dla wielu uczestników takich spotkań czy to branżowych, czy to naukowych liczy się nie tylko wysłuchanie wystąpień, ale też dyskusje i wymiana poglądów w kuluarach, nawiązywanie czy podtrzymywanie kontaktów. Jak zorganizować konferencję podczas koronawirusa?

VI Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Grafika: Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.
VI Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Grafika: Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

Obostrzenia wynikające czy to z przepisów, czy też z zaleceń lekarzy, nakładają na organizujących wszystkie konferencje dodatkowe obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. Troski o bezpieczeństwo oczekują także uczestnicy takich spotkań.

Dla organizatorów VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” będzie to już druga edycja wydarzenia zorganizowana w czasie ograniczeń epidemicznych. – Mamy doświadczenie, bo już w trakcie ubiegłorocznej edycji wprowadziliśmy odpowiednie zabezpieczenia, które zostały wdrożone i wykorzystywane, spotykając się z pełnym zrozumieniem i uznaniem ze strony naszych gości. – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji.

W tym roku zaktualizowany został regulamin bezpieczeństwa wydarzenia o dodatkowe środki ostrożności. Przede wszystkim warunkiem osobistego udziału w konferencji będzie potwierdzenie przyjęcia pełnej dawki szczepień, bądź przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19, przeprowadzonego najwcześniej trzy dni przed konferencją (dokładnie 72 godziny przed rozpoczęciem), którego typ zgodny jest z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

– Zapewnimy dezynfekcję sal, holu i korytarzy, ozonowanie przekazywanych dokumentów, monitorowanie ilości osób oraz pomiar temperatury uczestników, a także obowiązkowe maseczki i stacje do dezynfekcji dłoni – dodaje dr hab. Mariusz Ruszel. – Ponownie zastosowana będzie automatyczna rejestracja uczestników oraz wykorzystamy lampy sterylizujące UV-C – zaznacza.

Przykładowe środki ostrożności:
– bezdotykowe bramki z czujnikiem pomiaru temperatury oraz stacjonarny termometr na podczerwień;
– kody QR do zautomatyzowanej rejestracji uczestników;
– dezynfektor dokumentów i materiałów INID UV;
– urządzenia sterylizujące promieniami UV-C;
– stacja do dezynfekcji rąk INID-S;
– technologia bazująca na około 100 litrach srebra koloidalnego, które ma właściwości wirusobójcze, a jednocześnie nie jest szkodliwy dla uczestników konferencji.

W czasie przerw między panelami przewidziana jest dezynfekcja sal, a także cały czas będzie prowadzona dezynfekcja korytarzy. W aulach cyrkulacja powietrza będzie wspomagana systemem wentylacji nawiewno-wywiewnej. Obowiązywać będzie zasada dystansu, jak i limitu miejsc w salach wykładowych. Serwowanie posiłków oraz przerwy kawowe będą zorganizowane zgodnie z odpowiednio opracowanymi zasadami bezpieczeństwa.

VI edycja Konferencji (13-14.09.2021) odbędzie się w formule hybrydowej (stacjonarnej oraz online).

Tematami konferencji będą m.in. polityka energetyczna w ujęciu globalnym, a także rola energetyki jądrowej w transformacji energetycznej. Gościem specjalnym – który pojawi się w Rzeszowie osobiście oraz wystąpi jako keynote speaker podczas pierwszego dnia konferencji – będzie Theodor J. Garrish ze Stanów Zjednoczonych (były asystent sekretarza w Biurze Spraw Międzynarodowych w Departamencie Energii USA).

Można jeszcze zgłaszać udział bierny. Więcej informacji znajdziemy tutaj.

Instytut Polityki Energetycznej

Bezpieczeństwo energetyczne podczas konferencji w Rzeszowie