BGK udziela KGHM 700 mln kredytu na Sierra Gorda. „Popyt na miedź może wspierać Zielony Ład”

9 czerwca 2021, 12:30 Alert
Sierra Gorda fot. KGHM
Sierra Gorda fot. KGHM

Wykorzystanie miedzi ma duże znaczenie przede wszystkim w produkcji samochodów elektrycznych oraz w rozwoju odnawialnych źródeł energii. Dlatego kredyt odnawialny BGK z limitem do kwoty 700 mln USD dla Sierra Gorda SCM, spółki z grupy KGHM, ma nie tylko wymiar finansowy. Finansowanie pozwala wspierać zrównoważony rozwój i ekspansję polskich firm za granicami kraju – podaje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt BGK dla Sierra Gorda

– Popyt na miedź może wspierać Zielony Ład. Europa chce realizować swój plan działań na rzecz zrównoważonej gospodarki mi.in. poprzez wprowadzanie czystszych, tańszych i zdrowszych form transportu prywatnego i publicznego. W produkcji samochodów elektrycznych wykorzystanie miedzi jest średnio o 40 proc. wyższe niż w produkcji tradycyjnych aut. Należy mieć też na uwadze, że udział aut elektrycznych i hybrydowych na rynku automotive będzie w najbliższych latach wciąż rósł. Cały sektor motoryzacyjny konsumuje rocznie ok. 2 mln ton miedzi. Miedź jest również ważna dla rozwoju energetyki – wyprodukowanie 1GW z OZE wymaga od sześciu do siedmiu razy więcej miedzi niż wytworzenie tej samej mocy ze źródeł konwencjonalnych. BGK, kierując się misją wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego udzielił kredytu odnawialnego z limitem do 700 mln USD Sierra Gorda SCM – kopalni KGHM wydobywającej miedź – podaje BGK.

– Dzięki udzielonemu finansowaniu wzmacniamy ekspansję międzynarodową polskiej strategicznej grupy, jaką jest KGHM i jednocześnie wspieramy projekty mające wpływ na zrównoważony rozwój w sektorze motoryzacyjnym i energetycznym. To perspektywiczna branża – produkcja miedzi płatnej w Sierra Gorda w 2020 roku wzrosła o 37 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym roku może być podobnie. Dla polskich przedsiębiorców zainteresowanych wsparciem eksportu i ekspansji najważniejszą informacją jest to, że podążamy za polskimi spółkami, niezależnie od branży, czy lokalizacji projektu – w tym przypadku jest nim chilijska Sierra Gorda. Łącznie wspieramy polskich przedsiębiorców już na 74 rynkach – mówi Maryla Posyniak, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego w BGK.

KGHM jest jedną z trzech firm w branży na świecie, która mimo pandemii pracowała zgodnie z planem – nie zmieniła planów operacyjnych i nie wstrzymała wydobycia. Sierra Gorda jest jednym ze strategicznych zagranicznych aktywów produkcyjnych KGHM. KGHM zapowiada dalsze zwiększanie wartości spółki Sierra Gorda w przyszłości.

Bank Gospodarstwa Krajowego/Michał Perzyński

Sierra Gorda radzi sobie lepiej. Japończykom opłaca się sprzedaż akcji