Białorusini przekonują, że rozmowy o dostawach ropy przez Polskę są na finiszu

8 maja 2020, 06:45 Alert

Białoruski Biełnaftachim informuje, że rozmowy o dostawach ropy przez Polskę znajdują się w etapie finałowym.

Siedziba Biełnaftachimu. Fot. spółki
Siedziba Biełnaftachimu. Fot. spółki

Rzecznik Biełnaftachimu Aleksander Tiszczenko poinformował media, że przygotowania do dostaw „szlakiem zachodnim” są w fazie finałowej przygotowań. – Wszystko, co należało dokończyć, zostało wpisane w jasny terminarz realizacji, w tym sprawa rewersu w Polsce i budowy połączenia Homel-Gorki – przekonywał rzecznik.

Zdradził także, że Białorusini rozmawiają o dostawach z różnych kierunków. – Kontynuujemy pracę z producentami amerykańskimi. Obecnie z powodów obiektywnych jest więcej niż potrzeba ofert i możliwości na rynku energetycznym. Kierunki i logistyka dywersyfikacji dostaw ropy zostały zdeterminowane, podobnie jak jej nieuchronność – powiedział rzecznik. Dodał, że Białoruś przygotowuje się w ten sposób na nowe realia rynku ropy po kryzysie i pandemii koronawirusa.

Wcześniej wicepremier Białorusi Dmitrij Krutoj przekonywał, że jego kraj nie zrezygnuje z dywersyfikacji, a rozmowy o dostawach przez polski naftoport w Gdańsku przyspieszą po usunięciu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

BelTA/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Trzy szlaki naftowe uniezależnienia Białorusi od Rosji