Łukaszenka wydał dekret dotyczący rozwoju elektromobilności

12 lipca 2018, 13:30 Alert
Łukaszenka Białoruś
Aleksandr Łukaszenka. Fot.: president.gov.by

Białoruski prezydent, Aleksander Łukaszenka, podpisał rozporządzenie „o stymulowaniu rozwoju użycia pojazdów elektrycznych.” – poinformowała prezydencka służba prasowa. „Dokument zawiera narzędzia mające na celu stymulowanie popytu na pojazdy elektryczne, a także tworzenie infrastruktury do ładowania i świadczenia usług.” – napisano w oświadczeniu.

Dekret przewiduje zwolnienie z opłaty za wydanie zezwolenia na dopuszczenie pojazdów elektrycznych do udziału w ruchu drogowym oraz brak VAT-u na importowane ładowarki, gdyż te nie są produkowane na terytorium Białorusi.

Pod koniec ubiegłego lata Łukaszenka osobiście przetestował najnowszy model auta Tesli i stwierdził, że konieczne jest natychmiastowe wdrożenie takiego projektu w Republice. Obecnie, Narodowa Akademia Nauki przygotowuje prototyp w pełni białoruskiego pojazdu elektrycznego.

Mówiąc o samochodzie Tesli, Aleksander Łukaszenko powiedział: „Każda prędkość w nim jest możliwa, szczerze mówiąc przyznaję się, że prowadziłem 280 km/h i obawiałem się, że mogę oderwać się od ziemi. Samolot startuje i ląduje przy takiej prędkości. To bardzo dobry samochód.”

Interfax/Roma Bojanowicz