Białoruś przygotowuje się do uruchomienia pierwszego bloku Elektrowni Ostrowiec

8 kwietnia 2019, 11:00 Alert
Elektrownia Ostrowiec. Fot. Karolina Baca-Pogorzelska
Elektrownia Ostrowiec. Fot. Karolina Baca-Pogorzelska

Rozpoczęto działania w ramach procesu wprowadzania do eksploatacji pierwszego bloku energetycznego białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu – poinformowała w piątek agencja BiełTA, powołując się na grupę ASE, rosyjskiego wykonawcę budowy elektrowni.

Jak wskazano, specjaliści przystąpili do pierwszych testów technologicznych elementów reaktora.

„Głównym celem pierwszego etapu programu wprowadzenia do eksploatacji jest sprawdzenie sprawności systemów i urządzeń reaktora przed rozpoczęciem załadunku paliwa” – powiedział agencji BiełTA przedstawiciel ASE Witalij Polanin.

W ramach uruchamiania bloku energetycznego elektrowni przewidziane są cztery etapy: prace przygotowawcze, uruchomienie fizyczne, uruchomienie energetyczne i eksploatacja testowo-przemysłowa.

Białoruska elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów.

Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r., drugi – w 2020 r.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, której władze określają ją jako „rosyjski projekt geopolityczny”.

Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni, która powstaje w odległości zaledwie 40 km od litewskiej stolicy.

Polska Agencja Prasowa